قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص باور نکردنی شیر خشت
شیر خشت
شیر خشت

خواص باور نکردنی شیر خشت

خواص باور نکردنی شیر خشت

شیر خشت

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی شیر خشت استگیاهی است از خانواده Polygonaceae و جنس Atraphaxis، شیر خشت ماده ای سفید رنگ کمی مایل به زرد، شیرین و دارای انواع مختلف است که از چندین گیاه مانند زبان گنجشک، گل و انواع گیاهان کاروان کش یا تارم کش و گیاهان شیرخشت گرفته می شود که از نظر خواص کم وبیش شبیه هم هستند. این  ماده بر اثرنیش حشره ای  Cicata Orni  از گیاه ترشح میکند . یا در ماه های گرم تابستان (تیر یا مرداد)  یک شکاف عرضی تا عمق چوب بر روی پوست قسمت پایین درخت ایجاد میکنند و هر روز شکاف دیگریبا فاصله  چند سانتی متر بالای شکاف اول ایجاد میکنند و شیرخشت یامن را که از آن خارج می شود جمعمیکنند. بهترین نوع شیرخشت آن است که قطعات آن درشت، سفید، شیرین و خالص باشد و چون در دهان گذاشته شود، زود حل شود و دور دهان و زبان را شیرین و خنک کند.

طبیعت گیاه شیرخشت: کمی گرم و از نظر رطوبت و یبوست معتدل است و بعضی آن را به طور کلی معتدل میدانند

 

نامهای دیگر گیاه شیرخشت در طب سنتی: شیرخشک – شر خاشاک – کاروان کش – تارم کش،

 

 ترکیب شیمیایی: ماده ای چرب – مانیت به فورمول خام 6  C6 – H 14- O – قندهایی مانند گلوکوز، دکستروز، ساکاروز.

خواص شیر خشت

درمان گیاهی تقویت کبد

۱- آن را بخورید. ملین است، مقوی کبد، امعا و احشا میباشد، حرارت معده، کبد و قلب را تسکین میدهد، برای خشونت سینه و حلق داروی خوبی است.

درمان گیاهی سوء هاضمه

۲- آن را در آب ولرم حل کنید، بعد آب صاف کرده  آن را به طفل و افراد مسن بخورانید. مسهل است، سوء هاضمه  اطفال را درمان می کند.

درمان گیاهی دیابت

۳- هر روز بیست مثقال از آن را با دو لیتر آب هندوانه مخلوط کنید و صبح ناشتا بخورید. مرض قند یا دیابت را درمان میکند.

۴- ده تا صد گرم از آن را به نسبت سن در آب یا شیر حل کنید و بنوشید. تب های عفونی مشکوک را قطع میکند، برونشیت کهنه و مزمن را درمان میکند.

درمان گیاهی گوش درد

۵- آن را در کمی شیر مادر دختردار خمیر کنید و داخل گوش بمالید. درد گوش که علتش معلوم نباشد را اتسکین میدهد.

درمان گیاهی سنگ مثانه

۶ ده مثقال از آن را در چهار لیوان آب هندوانه حل کنید و آن مقدار را چهار مرتبه در روز بنوشید. تب ی که از گرمی و حرارت باشد را قطع میکند، یبوست معده که از حرارت و صفراو زرداب باشد را برطرف میسازد، دمل داخل بینی را می نشاند، اگر تمام آن مقدار یک جانوشیده شود، سنگ مثانه را از بین میبرد

ایجاد نفخ و صدا در شکم و معده میکند، اسپرم را رقیق و سرعت انزال را زیاد میکند؛ در این صورت مردانی که سرعت انزال دارند باید از مصرف آن به کلی پرهیز کنند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *