قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / خواص بی نظیر زعفران
زعفران
زعفران

خواص بی نظیر زعفران

خواص بی نظیر زعفران

زعفران

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی زعفران است . گیاهی است از خانواده ی زنبقIridaceae، چند ساله و کوتاه به ارتفاع حدود یک وجب یا بیست سانتیمتر. برگ های آن دراز و خطی مانند تره به رنگ سبز زیبا به طول حدود ده سانتیمتر است که مستقیماً از پیاز زیرزمینی خارج میشود. گلهای آن زیبا، به رنگ بنفش و شکل قیف با لولهای دراز و باریکی میباشد که به شش قسمت منتهی می شود و در داخل آنها سه عدد پرچم، خامه، کلاله و تخمدان زعفران قرار دارد. پیاز این گیاه کروی، سخت و گوشتدار است و از پوسته های نازکی پوشیده شده که رنگ پوسته ی خارجی آن قهوهای سیر میباشد. موطن این گیاه اسپانیا است، در کشمیر، هندوستان و ایران در مناطقی از خراسان، قائنات، جندق و برخی مناطق دیگر کاشته می شود

 گل زعفران

طبیعت آن: گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی: اسانس روغنیفرار  – ماده ای به نام سافرانین – سافرانول – بتا. گاما. کاروتن -پیکروزینوزید-کرونسین – کروستین – پیکرو کروسین – پیکروسین – لیکوپن – خاکستر – آب.

نام ھای دیگر زعفران در طب سنتی:حساد-زعقران ۔ سانران ۔بخوان۔ رفون ۔ کیسّر ۔کروکو۔ لرکیماس ۔ صفران

خواص زعفران

درمان گیاهی سرفه های هیستیری

۱- آن را بخورید. تحریکات دماغی راکم می کند، خروج ادرار و تعریق پوست را زیاد می نماید، خون را غنی می کند و جریان آن را تسهیل و تسریع می نماید، برای بیرون ریختن دانه های سرخکمفید است، دردهای معده و عصبی، تشنج و سرفههای تشنجی و هیستری را درمان میکند، اخلاط بلغمی مغز و دستگاه عصبی را دفع مینماید، قلب را تقویت میکند.

درمان گیاهی سنگ مثانه

۲- خوردن آن مخلوط با عسل مهیج سلسله پی هاست، نشاط و خنده ایجاد میکند، برای خرد کردن سنگ مثانه مفید است.

درمان گیاهی خونریزی زیر پوست

۳- مطبوخ دو گرم از آن در یک لیتر آب جهت درمان خونریزی زیر پوست و آبسه مفید است.

۴- پانزده گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و هر روز دو تا سه فنجان از آن را به نوبت بنوشید. مسکن، مقوی بدن و ایروبخش است، محرک قوه ی باه و مقوی کبد و جهاز تنفسی می باشد، حواس و مغز را تقویت می کند، دارای آثار مهمی در معالجه ی اختلالات قاعدگی است و قاعدگی را باز میکند و درد کمر را که توأم با اختلال در قاعدگی است آرام می کند، برای رفع تشنجات معده و درد معده مفید می باشد.

داروی گیاهی آسان شدن زایمان

۸- هر روز یک نخود از آن را بسایید و با گلاب مخلوط کرده و بخورید. ورم کیسه ی صفرا را برطرف میکند. ۶ شش نخود تا نیم مثقالی زعفران را در شربت قند حل کرده موقع وضع حمل به زنی که می خواهد وضع حمل کند بخورانید. زایمان او را آسان می کند.

درمان گیاهی سر درد

۷- آن را نرم بسایید و با گلاب خالص مخلوط کرده گاه گاهی برشقیقه بمالید. سردرد شقیقه را تسکین می دهد.

درمان گیاهی لک های قهوه ای

۸- آن را با نشاسته هر شب ضماد کنید. لکهای قهوه ای صورت را برطرف می کند

درمان گیاهی خارش جای دندان کودکان

۹- بچه هایی که می خواهند دندان در بیاورند و جای دندان خارش زیاد دارد، زعفران را با عسل یا گلسیرین مخلوط کنید و روی لثه بمالید. بهبود حاصل خواهد شد.

درمان گیاهی جراحت چشم

۱۱- مالیدن آن به چشم با گلاب برای افزایش دید، ورم مُلتحمه ی چشم و التیام جرب و جراحت چشم مفید است.

درمان گیاهی درد رحم

۱۲- شیاف آن برای درد رحم و مقعد مفید می باشد.

درمان گیاهی بی خوابی

۱۵- زعفران سالم ونکوبیده و مرغوب را در شیشه ای سربسته بریزید و هر روز چند بار در طول روز آن رابو کنید.آرام بخش و خوابآور است، ضعف بویایی را برطرف می کند.

مصلح آن: انیسون – سکنجبین می باشد

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *