قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص بی نظیر شقایق سرخ
شقایق سرخ
شقایق سرخ

خواص بی نظیر شقایق سرخ

خواص بی نظیر شقایق سرخ

شقایق سرخ

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی شقایق سرخ است  گیاهی است از خانواده خشخاش Papaveraceae علفی و یک ساله. گلهای آن درشت و به رنگ سرخ آتشین است که اغلب لکه  سیاهی در ته جام آن دیده میشود و گل در انتهای شاخه گل دهنده ظاهر میگردد. بلندی گیاه تا یک متر میرسد. برگها و ساقه ی آن پوشیده از کرک و تار میباشد، برگها با بریدگی عمیق و دندانه دارند، شکل  کلی آنها مثلثی است که قاعده آنها طرف ساقه و راس آن به طرف خارج میباشد. میوه آن شبیه میوه  خشخاش معمولی ولی کوچکتر از آن به ابعاد ۲×۱ سانتیمتر است. تخم آن که در داخلی میوه قرار دارد به تعداد زیاد و سیاه رنگ است. این گیاه چندگونه دارد و به طور کلی معمولاً در زمینهای آهکی، مزارع غلات، نقاط سایه دار و قسمتهای روشن و کم درخت جنگلها می روید. در اروپا، آسیا و سایر مناطق معتدله نیمکره  شمالی، در هند و کشمیر نیز انتشار دارد، در ایران در مناطق سرحدی با عراق در دره بازوفت، در تبریز و کرمان، در خوزستان بین شوش و دهلران و بین هفت تپه و اهواز و بعضی مناطق دیگر دیده شده است.

نامها دیگر شقایق سرخ در طب سنتی: شقایق – گل شقایق – خشخاش منثور – لاله -آلاله.

طبیعت آن: گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی: لعاب – صمغ – قند – روئدین.

خواص شقایق سرخ

درمان گیاهی یرقان

۱- اگر خورده شود، سینه را نرم میکند و سرفه را تسکین میدهد، یرقان را درمان می کند.

درمان گیاهی بی خوابی

۲- یک صد گرم از آن را در یک و نیم لیتر آب جوش بریزید و در کنار آتش ملایم شش ساعت دم کنید، بعد آب آن را صاف کرده و یک کیلوگرم شکر در آن حل کنید. برای رفع بی خوابی شبها در موقع خواب یک فنجان بنوشید

داروی گیاهی رفع خشکی پوست

۳- تعدادی گل شقایق را در آب جوش بریزید و بخیسانید، بعد آنها را روی صورت پهن کنید و پس از پنج دقیقه صورت را بشویید. خشکی پوست را برطرف و صورت را نرم و لطیف میکند.

 

داروی گیاهی خواب اور کودکان

 

۱- در مورد بی خوابی بچه ها، هفت تا هشت عدد از آن را در یک لیتر آب بجوشانید و قبل از خوابیدن به نسبت سن او یک تا چهار قاشق مرباخوری به او بخورانید. خواب آور است.

درمان گیاهی حرارت کبد

۱-خوردن پنج گرم از آن تونیک و مقوی است، در تب های ضعیف مؤثر می باشد، برای تسکین حرارت کبد و قطع سیلان رحم مفید خواهد بود.

درمان گیاهی لک های پوستی

۲- افرادی که مبتلا به لک های سفید روی پوست یا بیماری برص هستند، برای مدت زیادی آن را روزی چهار گرم بخورند و نیز کوبیده و گرد شده آن را هر شب ضماد کنند. بهبودی حاصل می شود.

 

درمان گیاهی یرقان

چهار گرم از آن را دم کنید، آنقدر که آب آن به نصف برسد، بعد آب آن را صاف کرده بنوشید. برای درمان یرقان و سیاتیک نافع است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *