قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / خواص جالبی از گل قاصد که تاکنون نشنیده اید!!
گل قاصد
گل قاصد

خواص جالبی از گل قاصد که تاکنون نشنیده اید!!

خواص جالبی از گل قاصد که تاکنون نشنیده اید!!

گل قاصد

گل قاصدگل قاصد گیاهی است چند ساله، فاقد ساقه با فرم رویشی روزت و دمگل های بلند. ریشه این گیاه راست، زرد کمرنگ تا قهوه ای و گوشتی است که از آن شیره سفیدرنگی خارج می شود. برگ ها سبز تیره و فاقد کرک است. هر برگ دارای بریدگی هایی نامنظم و عمیق است که به سمت طوقه باریک می شوند. گل ها دو جنسی، بسیار کوچک مجتمع در یک گل آذین کپه زرد رنگ هستند که از اردیبهشت ماه تا آبان ماه ظاهر می شوند و حدود ۳۰ _ ۳ سانتی متر طول دارند. دارای ۵ کاسبرگ، ۵ گلبرگ، ۵ پرچم بوده و تخمدان منفرد ۲ خانه است.

گل های زرد این گیاه حاوی کاروتنویید است. به علت بالا بودن میزان شهد گرده افشانی توسط زنبورها و در اوایل بهار صورت می گیرد. گل قاصد به نور خورشید و مکان کاملاً آفتابی نیاز دارد. این گیاه در خاک های سبک (شنی)، متوسط (لومی) و سنگین (رسی) که خوب زهکشی شده باشند به خوبی رشد می کند. خاک باید مرطوب و بهتر است PH آن کمی اسیدی باشد.مهمترین ترکیبات موجود در ریشه گل قاصد شامل تاراگزاسین، اکریستالین، مواد تلخ، تاراگزاسرین و رزین اکرید به همراه اینولین (حدود ۴۰ درصد) است که به اشکال متفاوتی در ریشه و فصول مختلف جمع می شوند.

همچنین ریشه حاوی سسکویی ترپن لاکتون ها، تری ترپن ها و استرول ها، فنولیک اسیدها شامل کافئیک اسید، فلاونوئیدها، پلی ساکاریدها شامل: گلوکان ها و مانان ها، کاروتنوئیدها، پروتئین، قند، پکتین، کولین و پتاسیم (بیش از ۵/۰) است.

خواص درمانی بسیار فراوانی در منابع مختلف برای این گیاه ذکر شده است که به اختصار به آنها اشاره می شود:

کمک به حذف سنگ های دستگاه ادراری، محرک تولید صفرا،

افزایش تولید و ترشح شیر،

درمان گیاهی یبوست

افزایش حرکات روده کوچک و مصرف برای درمان یبوست،

قاعدگی و هضم ضعیف،

مدر (برگ ها دارای اثر بسیار زیادی هستند)،

هضم کننده،

مسهل،

مقوی و سم زدا.

گل قاصد اثر داروهای مدر را بیشتر می کند و با داروهای پایین آورنده قند خون ممکن است تداخل داشته باشد. در مورد داروهایی که در کبد متابولیسم پیدا می کنند ممکن است تداخلاتی داشته باشد.استفاده از این گیاه در موارد ادم، یبوست شدید، زخم معده، گاستریت، سنگ های کیسه صفرا است. در صورت حساسیت به گل قاصد یا گیاهان وابسته، التهابات حاد دستگاه گوارش یا کیسه صفرا، پسوریازیس (بیماری پوستی) توصیه نمی شود.

نسخه : کسانی که از دیابت رنج می برند میتوانند به خاصیت درمانی گل قاصد اعتماد داشته باشند.

درمان با گل قاصد:

یک مشت بزرگ از گیاه تر یا خشک این گیاه را در یک لیتر آب دم کرده، روزانه ۳ فنجان بنوشند.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *