خواص خواندنی از ویتامین A / قسمت اول


خواص خواندنی از ویتامین A / قسمت اول

خواص خواندنی از ویتامین A 

 گروهی از مواد آلی هستند که سلول های بدن قادر به ساختن آنها نیستند لذا باید از خارج وارد بدن شوند. این مواد اساسی حتی به مقادیر بسیار کم (در حدود ۱/ میلی گرم ) دارای اثرات بسیار مهمی در بدن میباشند . این مواد حیاتی جز کاتالیزورها یا مخمرها هستند . ناگفته نماند که تعداد کمی از ویتامینها در روده ساخته می شوداین ویتامین در غذاهای گیاهی و حیوانی هر دو یافت می شود. کمبود این ویتامین در چشمها خیلی زودتر از جاهای دیگر ظاهر می شود. زیرا ماده ارغوانی چشم از ویتامین A ساخته شده است. وقتی نور به چشم میخورد. این ماده تجزیه میشود و این تجزیه است که موجب رساندن و بردن تصویر به مغز و مراکز بینایی از طریق راههای عصبی می شود. این تجزیه شدن و انگیزه عصبی در تمام دوران عمر ادامه دارد.یعنی تجزیه شدن ماده ارغوانی در هر دیدن شروع و دوباره به جای اول بازمیگردد. این تجزیه و ترکیب مجدد ماده ارغوانی با هر دیدنی و با هر چشم بر هم زدنی و با هر نگاهی انجام می شود.سالهای متمادی طی روزهای متوالی دقایق عمر این دستگاه لابراتورای بدون هیچ وقفه و نقصی مشغول انجام وظیفه خود می باشد. چون این کار طی زمانهای متمادی بایستی انجام گیرد. لذا ویتامین A مورد لزوم بدن آدمی است مخصوصا برای دید شبها.

چه افرادی به ویتامین A بیشتر نیاز دارند ؟

رانندگان شبانه ، نگهبانان شب، کارگرانی که بیشتر شبها مشغول کارند و کسانی که کارهای دوختی، نوشتی و خواندنی بیشتری دارند. احتیاج آنها بیشتر از دیگران است. معدنچیان ، جوشکاران و عکاسان که در تاریک خانه ها کار می کنند، صحرانشینان و ساکنین ساحلی دریاها احتیاج بیشتری دارند، زیرا نور شدید شب های لب دریا و ساحلی ، قویتر و نابود کننده ویتامین A هستند. یکی از خطرناکترین دشمنان ویتامین A، برف است. به خصوص هنگامی که با نور آفتاب، برفها روشن شده باشند.

علائم کمبود ویتامین A

سوزش پلکها، خارش و التهاب آنها، درد شدید تخم چشم، وجود گل  مژه های مکرر، ضعف و سستی و بی رمقی ، وجود ترشحات مخاطی در گوشه های چشمها (قی کردن چشمها) وجود زخم قرنیه، مردن و از بین رفتن سلولهای لایه عمقی پوست که این سلولهای مرده ممکن است ، کیسه های چربی را پر کنند و منافذ پوست را ببندند و با این عمل مانع رسیدن چربی به سطح پوست می شوند. اگر این عمل به وقوع به پیوندد پوست خشک می شود و پوسته ریزی شروع میگردد. و باعث خارش در سرتاسر بدن می شود. پوست بدن دانه دانه شده مثل پوست مرغ، بعلت وجود سلول های مرده داخل مجاری چربی . این خارش و پوسته ریزی بعداً در زیر آرنج، جلوی زانوها، کفل ها و ناحیه عقب آرنج دیده می شود، گاهی بر اثر عفونت این نواحی جوش های چرکداری در ان مواضع بوجود می آید. این ناراحتی ها در صورتیکه عامل دیگری در کار نباشند با دادن ویتامین A از بین خواهد رفت.

رابطه کمبود ویتامین A و جوشهای صورت

اغلب مشاهده می شود که این بیماری در دختران بیشتر است. علاوه بر عوارض کمبودهای دیگری که ممکن است عامل اصلی بوده باشند، کمبود نور محل کار و مطالعه با چراغ های مهتابی بر روی کاغذ بعلت تجزی بدن به ویتامین A متذکر شدیم که دیدن های متوالی باعث از بین رفتن ماده ارغوانی و در نتیجه ویتامین A می شود که این کمبود ویتامین A خود علل ناراحتیهای پوستی است. یکی دیگر از علائم کمبود ویتامین A، خشک شدن پوست و مو و بیرنگ شدن آن است. در این جا پوست شوره میزند و ناخنها همراه راه و برجسته می شود. همزمان با کم شدن دید و پوسته پوسته شدن بشره، تغییراتی در غشاءهای نازک مخاط مثل بینی، گلو بوجود می آید که باعث یجاد حساسیت می گردد (به علت خشکی محل بیماری).سینوسهای صورت و درون گوشها، ریه ها، مخاط های دستگاه تناسلی ادراری و هرجایی که غشای نازک وجود داشته باشد COUSrnernoraneSلاlآf (موکوس ممبرانوز) عارضه کمبود شی ازحد مادہ ارغوانی و احتیاجویتامینA میتواند مسأله آفرین باشد. در زمان سلامتی ویتامین A معمولاً یک غشای نازک و سرخی روی این غشاءها ترشح می کند و باعث نرم و لزج شدن آنها میگردد (به نام موکوس mUCOUS) این ماده روی سلولهای غشایی را می پوشاند و محل را نرم و مرطوب و لزج نگه می دارد. که این امر مانع رسیدن باکتریها به سلولهای غشایی می شود، بافتهای پوسیده و فرسوده بوسیله آنزیمها هضم و مواد زائد خارج می شود. در نتیجه روی بافتهای سالم هیچگونه سلول مرده ای که باعت بیماریزایی باشد دیده نمی شود.سلولهای زنده آنزیم و ضد باکتری ترشح می کنند و آنزیم باکتریهای مضر را از بین میبرد.خواص خواندنی از ویتامین A / قسمت دوم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد