قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص دارویی عناب را میشناسید؟؟؟؟
عناب
عناب

خواص دارویی عناب را میشناسید؟؟؟؟

خواص دارویی عناب را میشناسید؟؟؟؟

عناب

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی عناب است میوه  گیاهی است از خانواده Rhamnaceae، درختی دارد کوتاه به بلندی ۸-۶ متر، بسیار مقاوم به خشکی و واریته ای از آن تیغدار و واریته ای بدون تیغ میباشد. برگ آن کوچک، متناوب و دندانه دار است. گلهای آن کوچک به رنگ سبز روشن مایل به زرد و مجتمع در کنار برگهاست. میوه  آن به رنگ قرمز و تخم مرغی می باشد که نوعی از آن به اندازه خرما و نوعی دیگر به اندازه فندق و طعم هر دو نوع کمی شیرین و لعابدار و دارای بوی ضعیفی است که دارای یک هسته مانند هسته  سنجد می باشد. این درخت بومی مناطق گرمسیر است که در شمال آفریقا، جنوب اروپا، نواحی مدیترانه ای و مناطق معتدل آسیا میروید، در ایران در سواحل بحر خزر و دامنه  نیل کوه در مینودشت، کوکلان گرگان، در کردستان و  سردشت، در لرستان و بختیاری و در الموت، خراسان، بلوچستان و کرمان به طور خودرو می روید.

طبیعت آن: معتدل در حرارت و برودت و مایل به رطوبت است، ابوعلی سینا آن را کمی سرد میداند

نامهای دیگر عناب در طب سنتی : شیلانه – سیلانه – شیلانک-اون ناف- زوزوب – سیب کوهی – آون نافدار – طبرخون – ارج – سنجد جیلان ۔ سنجد گرگان ۔ کندر

 خواص عناب

درمان گیاهی سرسام

۲- پنجاه گرم از آن را در سه لیتر آب بجوشانید تا خوب بپزد، بعد آنها را خوب له کنید و در پارچه ای تمیز صاف کنید، بعد یک و نیم کیلو قند اضافه کرده و باز بجوشانید تا قوام گیرد و هر ساعت به ساعت یک قاشق غذاخوری میل کنید. سرفه را تسکین میدهد، به درمان سرسام که از غلبه  خون باشد کمک میکند.

درمان گیاهی ورم کبد

3- سی تا شصت گرم خشک آن را نیم کوب کرده و در یک لیتر آب نیم ساعت بجوشانید و آب آن را بنوشید. عفونت روده ها را برطرف میسازد، برونشیت را درمان می کند، درد کمر را تسکین میدهد، ورم کیسه  صفرا کبد، کلیه ها و مثانه را درمان می کند

درمان گیاهی لک سفید چشم

۷- آن را با هسته بکوبید و در آب جوش خوب بخیسانید، بعد آنقدر بجوشانید که آب آن بسیار کم شود، بعد در پارچه ای تمیز با فشار آب آن را بگیرید و هر روز صبح، ظهر و شب آب آن را به وسیله ی یک قطره چکان یک قطره در چشم بچکانید و مدتی ادامه دهید. لک سفید چشم را برطرف میکند.

۸- آن را بکوبید و در چال دندان قرار دهید. دندان دردی که از گرمی و حرارت باشد ساکت می شود. (برای این کار حتماً باید عناب کوهپایه ای باشد)

درمان گیاهی جوش 

۹- هر شب مقداری از آن را زخمی کنید و بازرشک به اندازه مساوی بخیسانید و صبح ناشتا آب آن را با فشار صاف کنید و بنوشید. جوش غرور را درمان میکند.

درمان گیاهی اسهال

۱۰- آن را با هسته اش نرم بکوبید و بخورید. اسهال را معالجه میکند.

درمان گیاهی حصبه

۱۱- آب خیس کرده آن را با عرق کاسنی مخلوط کنید و بخورید. برای درمان حصبه مؤثر است.

درمان گیاهی درد معده

ترشح اسپرم را کاهش می دهد و نیروی جنسی راکم می کند، در معده های سرد ایجاد نفخ می کند

مصلح آن: شکر، مویز و عسل است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *