قالب وردپرس درنا توس
خانه / خواص درمانی اقاقیا در طب سنتی
خواص درمانی اقاقیا در طب سنتی
درخت اقاقیا

خواص درمانی اقاقیا در طب سنتی

درخت اقاقیا

نام دیگر: شجرهالجراد.

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی اقاقیا است . اقاقیا گیاهی است از خانواده ی Leguminosae، درختی است با گلهای زیبا، برگهای آن در بهار بسیار زیبا به رنگ سبز جالبی بیرون می آید. بلندی آن ده تا ۲۷ متر و خاردار میباشد. برگهای آن متناوب و دیرخزان متشکل از برگچه های کوچک متقابل شانه ای فرد و بیضی شکل که سطح زیر آن سبز خاکستری و روی آن سبز تیره است. شاخه های جوان آن شکننده. گلهای آن کهاز چهار تا شش سالگی شروع و ظاهر میشود، معمولاً هر ساله در مناطق معتدل در اواخر اردیبهشت ماه بیرون می آید و رنگ آنها سفید خوشه ای و بسیار معطر است. میوه ی آن غلافی به رنگ قهوه ای به طول حدود هشت سانتیمتر و عرض یک سانتی متر که در آن دوازده تا پانزده دانه ی گرد پهن نازک قرار دارد و معمولا در آبان ماه می رسد. اقاقیا دارای واریته هایی با گلهای قرمز و ارغوانی نیز می باشد. این درخت، بومی آمریکای شمالی است ولی در تمام نواحی اروپا و آسیا انتشار دارد. عملاً در تمام مناطق ایران میروید.
گیاه دارویی اقاقیا دارای ترکیبات شیمیایی گلوکوزیدی به نام روبی نین می باشد

 

گل اقاقیا

خواص درمانی گل اقاقیا در طب سنتی:

داروی گیاهی ترشحات زنانه

۱- اگر ۲۰ گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کرده، صاف نموده و آب آن را بنوشید، نوشابه ا ی تونیک می شود و اگر قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید، برای رفع کم خونی و رفع ترشحات سفید زنانگی مفید میباشد.

۲- آن را با گوشت بپزید و سوپ درست کنید. برای معالجه ی بیماریهای چشمی از آن سوپ بخورید.

برگ اقاقیا

خواص درمانی برگ اقاقیا:

داروی گیاهی صفرا

اگر ۱۲ گرم خشک آن را در ۱۵۰ گرم آب جوش دم کنید و صبح ناشتا آب آن را بنوشید، برای اختلال صفرا مؤثر است و اگر آن را قبل از ناهار و شام بخورید، آرام کننده و مقوی است و در عین حال رفع صفرا کرده و لینت میدهد.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *