خواص درمانی سرخاب چیست؟


خواص درمانی سرخاب چیست؟

خواص درمانی سرخاب چیست؟

سرخاب

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی سرخاب است.گیاهی است از خانواده  Phytolaccaceae، که دارای انواع مختلفی است، به طور کلی گیاهی است پایا و علفی با ساقه هایی که در قسمت پایین خشبی می باشد ولی شاخه های جوان آن ترد، آبدار خوراکی و به رنگ سبز ارغوانی و قرمز است. ریشه ی آن ضخیم و گوشتی است. برگ های آن ساده، بیضی و نوکتیز میباشد که با دم برگ کوتاه به ساقه متصل است. گل های آن کوچک به رنگ مایل به سبزند که درا متداد شاخه ی گل دهنده ظاهر می شود. میوه  آن گوشتی به رنگ ارغوانی تیره با دم کوتاهی به محور ساقه متصل شده و جمعاً شبیه خوشه ی انگور سیاه می باشد و در داخل میوه دانه های سمی گیاه قرار دارند. این گیاه بومی امریکای شمالی است ولی در سایر مناطق جهان نیز انتشار دارد، از جمله در ایران در تمام مناطق شمال می روید، درگیلان در اطراف شفت و نصیر محله، اطراف رشت، چالوس، رامسر، بندرانزلی تا آستارا، لاهیجان، در گرگان نزدیک بندرگز، در مازندران در دره  هراز و آمل دیده شده است.ترکیب شیمیایی: رزین - مواد پکتیکی -گلوکوزیدی به نام فیتولاکسین که نوعی ساپونین است. این گیاه سمی است و باید در حد مجاز و طبق دستور پزشک مصرف شود.

نامها دیگر سرخاب در طب سنتی: سرخاب کولی - جوکی سرخاب - عنب امریکا-Michoacan

درمان گیاهی سرطان پستان

۱- برای رفع ورم و سفت شدن پستان و سرطان پستان آن را بسیار نرم کنید و روی پارچه پهن کرده روی تمام سطح پستان به استثنای نوک آن ضماد کنید و روزی یک بار آن را تعویض نمایید و در طول مدت ضمادگاه گاهی آن پارچه را با آب جوشانده  گیاه مرطوب کنید و این کار را تا پانزده روز ادامه دهید.

درمان گیاهی خشکی پوست

در اثر ضماد، پوست پستان از التهاب ها و جوش های چرکی پوشیده می شود ولی پس از ۶-۴ هفته سفتی پستان رفع می شود و پس از آن پستان را خوب شسته و تمیز کنید و پودر اسید بوریک بمالید و بگذارید کاملاًخشک شود. پس از ده روز معمولاً التهاب ها و جوش های چرکی خشک شده و موضع درمان می شود.

درمان گیاهی جوش های چرکی

۲- پماد حاصله از گرد ریشه برای رفع جوش های چرکی صورت، ریزش مو و مولیسک مالیده می شود ومؤثر می باشد

درمان گیاهی بزرگ شدن تیروئید

۱- برگهای تازه و جوان آن را مانند سبزی بخورید. برای ایجاد تعادل در سیستم عمومی بدن آثار مفید دارد، در رفع بزرگ شدگی غده ها نظیر بزرگ شدن غده ی تیروئید بسیار نافع است، برای رفع سفت شدن کبد و حالت صفراوی، التهاب کلیه ها و غدد لنفاوی بزرگ شده تجویز می شود.

درمان گیاهی ورم پستان 

۲- ضماد آن برای درمان بیماری گواتر، بیماریهای پوستی، خارش، اگزما، زخم های سیفیلیسی و خنازیر بسیار مفید است، برای رفع تراکم شیر در پستان و رفع ورم و سفت شدن پستان نافع می باشد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد