قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص درمانی شیره خشخاش در طب سنتی
خواص درمانی شیره ی خشخاش در طب سنتی
خشخاش

خواص درمانی شیره خشخاش در طب سنتی

  شیره  خشخاش

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی شیره ی خشخاش است . شیره ی خشخاش در میوه ی نارس و سبز خشخاش شکاف هایی ایجاد می کنند که از این شکاف ها شیرابه ای سفید رنگ و تلخ خارج می شود، این مایع در مجاورت هوا سخت شده و رنگ قهوه ای به خود می گیرد که بوی قوی و طعم بسیار تلخ و نامطبوع دارد و در آب محلول بوده و در مجاورت گرما نرم می شود.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از افیون – تریاک – تریاقی – اپیم – شیره ی کاهوی وحشی

ترکیبات شیمیایی: مرفین – کدئین – تبائین – کموئین – نارکوتین – پاپاورین – پرفیروزین – اسید مکونیک – اسید تبولاکتیک – مواد رزینی – مواد قندی و صمغ و سفیده ای -نارسائین یا نارسیئن – لدانورین یالدانوزین

تخم خشخاش :

تخم یا همان دانه خشخاش دو گونه بوده به نام های خشخاش دانه سفید و خشخاش دانه سیاه ، البته نام‌های دیگری مانند کوکنار ، خشخاش اسود ، خشخاش بستانی ، تریاک و خشخاش بری هم به آنها گفته شده. بذر خشخاش  فاقد مروفین بوده و از هر 100 کیلوگرم بذر 31 تا 41 کیلوگرم روغن و 60 کیلوگرم کنجاله به دست آمده  و از روغن بذر خشخاش در تهیه روغن جلا و رنگ های خالص و همچنین تهیه عطر و صابون استفاده می گردد و دارای 30 درصد لیندلینک  بوده  03/1 تا 45/1 در صد کلسیم، 79/0 تا 89/0 درصد فسفر، 5/8 تا 1/11 میلی گرم در 100 گرم آهن، 740 تا 1181 میکروگرم در 100 گرم ریبوقلاوین و … میباشد .

تخم خشخاش سرفه‌های خشک را درمان کرده و چاق کننده و مخدر بوده و بی‌خوابی یا کم خوابی را درمان می نماید و همچنین درد سینه را درمان کرده و سوزش مجرای ادرار و اسهال کهنه و کم خونی را درمان و نیروی جنسی را نیز تقویت می نماید.طبع تخم خشخاش سرد و تر بوده  وتخم این گیاه سرفه‌های مزمن و خشک را درمان  کرده ودر فرهنگهای مختلف دانه خشخاش بصورت خشک و بوداده یا تر در آشپزی و شیرینی پزی مورد مصرف شده  و همچنین ریشه و برگ های آن نیز مورد استفاده قرار گرفته

خواص درمانی شیره خشخاش:

داروی گیاهی درد معده

۱- خوردن مقدار کمی از آن قولنج های کبدی نفریتی را برطرف می کند، درد معده را تسکین می دهد، کاهش دهنده ی احساس گرسنگی و تشنگی در مبتلایان به بیماری قند است، بی خوابی های حاصله از دردها را برطرف می کند، برای رفع دل به هم خوردگی در وسایل نقلیه مفید است.

۲- به اندازه ی یک عدس از آن را با همان اندازه مرمکی مخلوط کرده و شیاف کنید. اسهالی را که همراه با پیچش شکم باشد درمان می کند.

۳- آن را بکوبید و با موم روغن مخلوط کرده و ضماد کنید. خارش بدن را تسکین می دهد.

درمان گیاهی خون دماغ

۳- ان را با کافور مخلوط کنید و در بینی بمالید. خون دماغ را بند می آورد.

۵- آن را با شیر مادر دختردار مخلوط کرده و داخل گوش بمالید. آب آن را بیرون می کشد.

۶. آن را با سرکه حل کنید و در جایی که می خواهید مو نروید، پس از کندن مو بمالید و تکرار کنید. دیگر مو نمی روید.

۷- آن را بکوبید، بعد با پیه آب کرده ی بز مخلوط کرده و از خارج روی سینه و پشت بمالید. سرفه ای که از غلبه ی خون و صفرا باشد را تسکین می دهد.

برای درمان سردرد و آبریزش بینی، کاهنده اشتها و کند کننده هاضمه بوده،کاهنده میل جنسی و شل کننده عضو مورد نظر به صورت مالشی بر روی آن بوده و دراسترالیا، ترکیه و هندوستان تولید کنندگان عمده خشخاش برای اهداف پزشکی و داروهای ساخته شده بر اساس خشخاش می بوده، از قبیل مرفین و کدئین. ایالات متحده آمریکا سیاست ذخیره‌سازی ۸۰٪از مواد خام نارکوتیک خود از تولی کنندگان تجاری اش، هندوستان و ترکیه را در پیش روی خواهد داشت.برای تسکین سرفه و رفع اسهال و بی‌خوابی کاربرد فراوانی داشته. ریشه خشخاش فشار خون را پایین می‌آورد و درد کمر تا زانو یا سیاتیک را درمان کرده.

در اسناد طبی آشوری ها بیش از 115  ترکیبات دارویی گیاهی، چهل و دو نوع مربوط  به ترکیبات تریاک می باشد.

ابن سینا  در سال1037 – 980 میلادی بزرگترین فیلسوف و پزشک ایرانی رساله ای روی تریاک نوشته که آن را به عنوان قوی ترین دارو مسکن معرفی کرده و برای درمان بیماری های چشم و اسهال توصیه نموده است.

  •  تکرار در مصرف خوراکی آن اعتیادآور است

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *