قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص درمانی کاکائو
درخت کاکائو
درخت کاکائو

خواص درمانی کاکائو

خواص درمانی کاکائو

گیاه کاکائو

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی کاکائو است. گیاهی است از خانواده Sterculiaaceae،درختچه ای دارد به ارتفاع هشت تا ده متر، برگهای آنبی کرک، براق، با دمبرگ، بیضی و نوک تیزند. گلهای آن کوچک، قرمز، بدون بو و میوه  آن دراز، تخم مرغی و ظاهرا به شکل خیار ولی با پوستی ناصاف به رنگ زرد یا قرمز میباشد که در آن بیست تا چهل دانه به بزرگی بادام قرار دارند که اطراف آنها را گوشت میوه به رنگ زرد به حالت نیمه روان، مشابهسفیده تخم مرغ با طعم ترش یا شیرین فراگرفته است، هر دانه  کاکاتو به طول دو تا سه سانتی مترو به عرضی یک تایکو نیم سانتی متر به رنگ قهوه ای مایل به قرمز میباشد، مغز یا بادام داخل هر دانه به رنگ قهوه ای و بنفش و قرمز یا آبی سیر است. درخت کاکائو بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است و از آنجا به خاور دور رفته و در حال حاضر در اغلب مناطق گرم دنیا پرورش داده میشود.

ترکیب شیمیایی: در هر صد گرم گرد خشک کاکائوی پرچربی مواد زیر وجود دارد:آب ۳ گرم – پروتئین ۱۶/۸ گرم – چربی ۲۳/۷ گرم – هیدراتهای کربن (بیشتر نشاسته) ۴۴ گرم – کلسیم ۱۳۳ میلی گرم – فسفر ۶۴۸ میلی گرم – آهن ۱۰/۷ میلی گرم – سدیم ۶ میلی گرم – پتاسیم ۱۵۲۲ میلی گرم – تیامین حدود ۰/۱۱ میلی گرم – رایبوفلاوین ۰/۴۶ میلی گرم – نیاسین ۲/۴ میلی گرم – آلیفاتیک هایدروکربن – استیگماسترول – تئوبرومین – کاکائورد – کافئین – آمیدون – تانن – سلولز -گلیسرید – مواد ازته – مخلوطی از چند سیتوسترول – آراشیک اسید – اولئیک اسید – پالمیتیک اسید -استه آریک اسید.

ویتامینها: A ۳۰ واحد بین المللی -C و D در آن وجود دارد.

نامهای دیگر: لوز هندی

خواص روغن کاکائو

داروی گیاهی رفع خستگی

۲- آن را در آب حل کنید و یک فنجان بنوشید و با کمی آب، پشت گوش و لاله  گوش را ماساژ دهید. سردردی که از خستگی باشد را تسکین میدهد.

درمان گیاهی ترک لب

۱- آن را بر موضع بمالید. ترکهای لب و شقاق نوک پستان را درمان میکند.

داروی گیاهی ترک دستها

۲- آن را با روغن بادام به اندازه مساوی روی آتش ملایم مخلوط کنید و شبها بر پوست بمالید. ترک خوردگی دستها را درمان می کند.

درمان گیاهی گال

۳- آن را با گوگرد ساییده مخلوط کنید و بر موضع بمالید. گال را درمان میکند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *