قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص درمانی کنگر
کنگر
کنگر

خواص درمانی کنگر

خواص درمانی کنگر

کنگر

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی کنگر است. گیاهی است از تیره  کاسنی، جزء لوله گلی ها و پایا که دارای برگهای پهن و دراز در ابعادبرگهای کاهو و بزرگتر، دارای بریدگی های عمیق و به رنگ غباری و سبز تیره می باشد. ساقه  آن راست عمودی است که ارتفاع آن تا یک متر میرسد، در انتهای ساقه، کاپیتول آن در حالت سبزی پوشیده از گل و برگ ضخیم گوشتی دیده می شود که آن را به شکل یک سیب فلس دار درآورده است و انتهای گل برگها که به بن کاپی تول میچسبد ضخیم تر، گوشتی و خوراکی میباشد.گل های آن آبی و بنفش و میوه  آن قهوه ای درخشان است که در انتهای آن تارهای سفید دیده می شود. نوعی از این گیاه در ایران پرورش داده می شود.

نامهای دیگر: کنگر صحرایی – کنگر بستانی – کنگر فرنگی – کندل – کعرب – عکرب – عکوب ۔ عقوب – عکوب بستانی – حرشف – حرشف بری ۔ حراشف بستانی – حرشفالسطوح – حرشف بری صغیر – خربق – خرشوف – خربع ۔ خربع بستانی – زلم بستانی ۔ترہ فرنگی ۔ترہ شامی۔ آرتیشو – پوارو ۔ جندال – چهار تاق – سلبین.

داروی گیاهی قوای دستگاه گوارش

کنگر ضدعفونی‌کننده، اشتهاآور، تب‌بر و هضم‌کننده غذاست و درضمن، مصرف آن باعث تقویت دستگاه گوارش می‌شود.

داروی گیاهی قوای قلب

* این گیاه و به‌خصوص برگ آن ادرارآور و نیروبخش است و در ضمن قلب را نیز تقویت می‌کند.

درمان کاهش فشار خون

اثرات دیگر آن شامل کاهش چربی خون، ضددرد، ضدالتهاب، کاهش قندخون و به طور ضعیف ادرارآوری است.

درمان گیاهی سرطان

از آنجایی که کنگر محتوی کربوهیدرات پیچیده غیرقابل هضم به نان اینولین است، خاصیت مسهلی دارد. از طرفی اینولین موجود در کنگر باعث افزایش باکتری‌های مفید و کاهش باکتری‌های مضر در مدفوع می‌شود. در حقیقت باعث حفظ سلامتی روده شده و احتمالاً می‌تواند خطر سرطان روده باریک را کاهش دهد. آنتی‌اکسیدان موجود در کنگر، پوست را در برابر سرطان محافظت می‌کند.

داروی گیاهی قوای دستگاه گوارش

کنگر ضدعفونی‌کننده، اشتهاآور، تب‌بر و هضم‌کننده غذاست و در ضمن، مصرف آن باعث تقویت دستگاه گوارش می‌شود.

درمان گیاهی اسهال

* به عنوان آخرین خواص نیز باید گفت که کنگر دارای اثراتی نظیر ضد تجمع پلاکت‌ها (رقیق کردن خون)، ضدتهوع، ضدنفخ، خلط‌آور و مسهل است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *