قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص درمانی گل عینک در طب سنتی را بشناسید
حشیشه النور
حشیشه النور

خواص درمانی گل عینک در طب سنتی را بشناسید

خواص درمانی گل عینک در طب سنتی را بشناسید

گل عینک

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی حشیشه النور  یا گل عینک است . حشیشه النور گیاهی است از خانواده ی Scrophulariaceae، یک ساله، علفی و نیمه انگلی که از طریق ریشه هایش که دارای مکنده هستند روی ریشه ی گیاهان مجاور به خصوص گیاهان خانواه ی غلات مستقر شده و از شیره ی گیاهی ریشه ی میزبان می مکد و رشد می کند. برگ ها آن کوچک، دندانه دار، در قسمت پایین ساقه متقابل و در قسمت بالا نامنظم و متناوب است. رنگ برگ ها سبز و بدون دمبرگ ساقه را در بغل می گیرد. گل های آن به رنگ زرد روشن از بغل برگ ها در تابستان ظاهر می شود. این گیاه در مناطق معتدل هیمالیا از کشمیر تا کومائون در ارتفاعات ۴۰۰۰  ۱۵۰۰ متر انتشار دارد. در ایران در آذربایجان در میشوداغ دیده می شود، واریته ای از آن که دارای ساقه های بلندتر  است در دامنه ها البرز، دره  لار، دره ی گرماب، درہ ی کرج و درجنوب ایران در ارتفاعات کوه دنا دیده می شود.

گیاهی است یکساله، علفی و نیمه انگلی، از طریق ریشه‌هایش که دارای مکنده است روی ریشه گیاهان مجاور بخصوص گیاهان خانواده غلات مستقر شده و از شیره گیاهی گیاه میزبان می‌مکد و امرار معاش می‌نماید. برگهای آن کوچک، دندانه دار، در قسمت پایین ساقه متقابل و در قسمت بالا نامنظم و متناوب است. رنگ برگها سبز و بدون دمبرگ ساقه را در بغل می‌گیرد. گلهای آن به رنگ زرد روشن از بغل برگها در تابستان ظاهر می‌شود.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:گل عینک – گل خوش

 

ترکیبات شیمیایی حشیشه النور یا گل عینک:

یک ماده  تلخ – یک ماده  رزینی – یک استانس – او فراستانیک اسید

خواص درمانی حشیشه النور :

داروی گیاهی ضد اسهال

۱- چهل گرم خشک آن را در یک لیتر آب بجوشانید، بعد آب صاف کرده  آن را هر صبح، ظهر و شب یک فنجان بنوشید. قابض و تونیک است ،

داروی گیاهی ضد سرفه

برای تسکین سرفه های همراه با اخلاط چسبناک و رفع گرفتگی صدا مفید می باشد

داروی گیاهی چشم

، در موارد کم شدگی حافظه و درمان ناراحتی های چشم نظیر آب آمدن از چشم، خستگی در اثر نوشتن زیاد یا کار زیاد با چشم یا در اثر بادها شدید، هم چنین ضعف دید چشم و ورم ملتحمه دارو مؤثری می باشد.

2-به صورت لوسیون وبه شکل حمام برای رفع اختلالات عمومی چشم مفید است

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *