قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص درمانی گیاه جعفری را در طب سنتی بشناسید
گیاه جعفری
گیاه جعفری

خواص درمانی گیاه جعفری را در طب سنتی بشناسید

 گیاه جعفری

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی جعفری است . گیاه جعفری گیاهی است معمولاً دو ساله، ادویه ای از خانواده ی چتریان، برگهای آن شفاف، به رنگ سبز و دارای بریدگی های دندانه دار و پرپشت می باشد که در قسمت فوقانی ساقه به شکلی نوارهای بریده ی باریک درمی آید و بسیار معطر است. ساقه های گل دهنده ی آن به بلندی شصت تا هفتاد سانتی متر است که در انتهای آن ها گل های ریز سبز رنگ به صورت چتر مرکب ظاهر می شود. ریشه ی آن راست و مایل به رنگ زرد، بوی آن معطر و شبیه به هویج است. میوه ی آن کوچک به اندازه ی دو میلی متر و به قطر یک میلی متر به رنگ سبز و دارای بو و طعم بسیار معطر می باشد. در غالب نقاط به منظور استفاده ی خوراکی کشت می شود و به طور وحشی نیز در اکثر نواحی اروپا، آسیا و ایران مخصوصاً در شاهرود می روید
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:مغدونس – کرفس مغدونس – المغلونس – مغدانوس – بغدونس -فطراسالیون – دینار رویه – خزاء – کرفس ماقدونی -واپلیهم.

 

برگ جعفری

ترکیب شیمیایی: در هر یک صد گرم برگ جعفری خام مواد زیر موجود است: آب ۸۵ درصد  پروتئین ۳/۶ درصد – چربی ۰/۶ درصد – هیدرات های کربن ۷ درصد – خاکستر ۲ درصد -| کلسیم ۲۰۳ میلی گرم – فسفر ۶۳ میلی گرم – آهن ۶/۲ میلی گرم – سدیم ۲۵ میلی گرم – پتاسیم ۷۲۷ میلی گرم – تیامین ۰/۱۲ میلی گرم – رایبوفلاوین ۰/۲۶ میلی گرم – نیاسین ۱/۲ میلی گرم – گلوکوز سمی به نام آپی این – کاروتن – کلروفیلی – ید.

ویتامین:A ۸۵۰۰ واحد بین المللی – C B ۱۷۲ میلی گرم      2 P- E 1- E- C در برگ آن وجود دارد.

خواص  برگ جعفری در طب سنتی :

۱- آن را بخورید. مقوی و اشتهاآور است، استسقا و اسهال را درمان می کند، باعث رشد کودکان می شود.

درمان گیاهی کم خونی

۲- چند شاخه از تازه ی آن را در یک فنجان آب جوش دم کرده و آب آن را صاف کرده بنوشید. محلل است، کم خونی را برطرف می سازد، گرفتگی صدا را برطرف می کند، دل دردهای فصلی را تسکین می دهد، بواسیر خونی و بواسیر بادی را درمان می کند.

درمان گیاهی رماتیسم

۳- سی تا چهل گرم خشک آن را در یک لیتر آب بجوشانید و روزی سه تا چهار فنجان آب آن را بنوشید. ادرار را زیاد میکند، ورم مفاصلی که همراه با درد باشد و رماتیسم را درمان می کند.

۴- هر روز صبح ناشتا خشک آن را نرم کرده در شیر گرم بریزد و بخورید. آسم یا تنگی نفس را درمان می کند، نزله های ریوی را برطرف می سازد و برای سینه مفید است.

۵ – آن را در دهان بجوید. بوی بد دهان را برطرف می کند.

۶ – یک دسته تازه ی آن را در آب بجوشانید و یک هفته هر صبح و شب با آب آن صورت را بشویید. پوست صورت را زیبا می کند، جوش های قرمز پوست را برطرف می سازد.

۷- تازه ی آن را بکوبید و در الکلی بخیسانید و هر روز صبح و شب دائم پر پوست ضماد کنید. غده های زیر پوست را درمان می کند

۸- برای رفع درد پستان در دوران شیردهی و رفع بندآمدگی شیر در پستان روزی دوبار تازه ی آن را بکوبید و به مدت بیست دقیقه روی پستان ضماد کنید.

۹- تازه ی آن را بکوبید و شب ها ضماد کنید. ترک خوردگی پوست ,l برطرف می کند، درد چشم را تسکین می دهد، ماشک یا جوش پلک یا گل مژه و ورم چرکی چشم را درمان می کند.

۱۰- خشک آن را بکوبید و در شیر بریزید و با آن موضع را ماساژ دهید. درد اعصاب را تسکین می دهد.

 تخم جعفری

طبیعت آن: گرم و خشک است.

خواص  تخم جعفری:

۱- سی تا چهل گرم از آن را در یک لیتر آب بجوشانید، بعد آب آن را صاف کرده و در یخچال نگه دارید و روزی سه فنجان به نوبت بنوشید. مذر است و مجاری عرق را باز می کند، اسیداوریک بدن را دفع می نماید، آب آوردگی بدن یا آماس را درمان می کند، ضد نفخ و بادشکن است، اخلاط لزج را قطع می کند.

داروی گیاهی باز شدن پریود

2-い・・-۱۲۰ گرم از آن رl در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید. قاعده آور است و قاعدگی های سخت و دردناک را آسان می کند، برای تسریع و تسهیل در اخراج جنین مؤثر ست، ترشحات غیر طبیعی زنان را برطرف می کند.

۳- آن را نرم بسایید و در شیر گرم بریزید و صبح ناشتا بخورید. گرفتگی صدا و نزله را درمان می کند و درد اعصاب را تسکین می دهد.

ریشه جعفری

خواص ریشه جعفری :

۱- تازه ی آن را مثل کله ی کاهو پوست بکنید و بخورید. رطوبت منجمده در معده را برطرف می کند.

۲- یکصد گرم تازه ی آن را در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را نوشید. ادرار را زیاد می کند و برای سنگ کلیه مفید است، قاعدگی را باز می کند، اشتها را زیاد می نماید و ضد نفخ است.

۳- ریشه ی دو ساله ی آن را در کوره به سرعت بخشکانید، بعد چهل گرم از آن را در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید. برای رفع کند بودن جریان خون مفید است و زردی یا یرقان را درمان می کند.

۴- بیست گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و بگذارید تا به نصف برسد، بعد آن را صاف کرده حقنه کنید. برای کنترل اسهال مفید است.

خواص اسانس جعفری :

چند مرتبه در روز هر بار یک تا دو قطره ی آن را روی یک حبه قند بچکانید و بخورید محرک و مقوی معده است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *