قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص درمانی گیاه جلپ در طب سنتی
گیاه جلپ
گیاه جلپ

خواص درمانی گیاه جلپ در طب سنتی

  گیاه جلپ

نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: جلب – چلاپا- چالاپا

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی گیاه جلپ است . گیاه جلپ ریشه ی ضخیم و متورم گیاهی است که معمولاً آن را  بریده به چها ر قسمت تقسیم کرده و خشک می کنند و به بازار عرضه  می نمایند، ریشه ی گیاهی از خانواده ی نیلوفر صحرایی convolvulaceae، بالا رونده و چند ساله که ساقه ی استوانه ای دارد و تا سه متر بالا می رود. برگ های آن قلبی شکل، نوک تیز، بدون دندانه، به رنگ سبز روشن و گل هایش بوقی به رنگ صورتی است. میوه اش کپسولی گرد می باشد که در آن دانه های سیاه گیاه قرار گرفته اند. ریشه ی ضخیم آن شبیه شلغم و یا چغندر لبویی و کوچک است که از خارج سیاه و از داخل زردرنگ، مقطع آن موجدار با بوی تهوع آور و طعم آن تند می باشد. این گیاه بومی مکزیک و امریکای شمالی است ودر مناطقی از هند می روید.

 ریشه جلپ

طبیعت آن:گرم و خشک است

ترکیب شیمیایی: لعاب – نشاسته – ۱۸ – ۹ درصد رزینی به نام جالاپ رزین که شامل دو هتروزید به نام های جالایین ۲۰ درصد و کونولوولین ۸۰ درصد می باشد.

خواص ریشه جلپ در طب سنتی:

درمان گیاهی سردرد

۱- یک تا سه گرم از آن را بسیار نرم بسایید و آن مقدار را در سه نوبت روزانه بخورید. برای درمان سردرد کهنه، سرفه ی کهنه، تب های مزمن، صرع، درد کلیه و پشت، سیاتیک، درد مفاصل، استسقا و یرقان مفید است.

۲- یک تا سه گرم از آن را بسیار نرم بسایید، با ۲۵ گرم گل قند مخلوط کرده و آن را سه قسمت کنید و یک قسمت از آن را صبح، یک قسمت ظهر و قسمت دیگر را شب بخورید و هر نوبت روی آن مقداری عرق رازیانه یا عرق انیسون نیز بنوشید. مسهل قوی رطوبی است

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *