قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص درمانی گیاه دارویی تاج ریزی پیچ در طب سنتی
تاج ریزی پیچ
تاج ریزی پیچ

خواص درمانی گیاه دارویی تاج ریزی پیچ در طب سنتی

 گیاه تاج ریزی پیج

نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: یاسمین بزی – عنب الثعلب -حلوه مُزه – سیاه تال – پل چنار- کک ماری – قلمکار -اوزومی -قوش اوزومی.

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی  تاج ریزی پیج است . گیاه تاج ریزی پیج گیاهی است از خانواده ی Solanaceae، درختچه ای پیچک دار و بالا رونده با ساقه های چوبی .برگ های آن سبز متناوب و تخم مرغی است،هر برگ یک پهنه ی اصتی بیضی نوک تیز دارد که قسمت عمده ی برگ را تشکیل می دهد و در قسمت کوچک دیگر که در قاعده ی پهنه ی اصلی واقع است، در حقیقت این تقسیمات برگ را به سه قسمت یا لوب تقسیم می کند. گل های آن به رنگ بنفش در تابستان ظاهر می شوند. میوه ی آن کوچک تخم مرغی به رنگ قرمز براق و آویزان است و تعداد زیادی تخم در داخل آن جای دارد. در حالت تازه از این گیاه بوی نامطبوعی استشمام می شود. اگر پوست ساقه ی این درختچه جویده شود،ابتدا تلخ مزه است و پس از چند  لحظه شیرین می شود. این گیاه در اغلب مناطق اروپا ،آسیای میانه، آسیای صغیر و آفریقای شمالی در جنگل های مرطوب و کنار رودخانه ها به طور وحشی می روید، در ایران نیز در دامنه های البرز در کرج، جوستان طالقان، در پل جاجرود و در شمال ایران در گیلان، نوشهر، لاهیجان و در آذربایجان، در دیلمان کنار جویبارها، اطراف تبریز و همچنین در بلوچستان شناسایی شده است.

ترکیب شیمیایی: دولکامارینیک اسید – دولکامارتینیک اسید – آلکالوئیدهای آلفا، سولادولسین،  بتا، سولادولسین، گاما, سولا دولسین، سولادولسی نین و سولانین – یک ماده ی عامل تلخ به نام دولکامارین یک گلیکو آلکالوئید شامل یک آگلی کون و یک استرئو ایزومر از توماتدین.

 ساقه ها خشک تاج ریزی پیچ

خواص ساقه ها خشک تاج ریزی پیچ در طب سنتی :

اگر کوبیده ی آن را از ۰/۵ تا ۸ گرم بخورید و یا ۲ تا ۱۲۰ گرم از نیم کوب شده ی آن را در یک لیتر آب بجوشانید تا آب آن به نصف برسد و ۸ تا ۳۰ گرم از آب آن را بنوشید، (از کم ترین مقدار شروع کرده و هر روز مقدار آن را افزایش دهید تا به بیشترین مقدار ذکر شده برسد) خواص زیر را خواهد داشت؛ ولی اگر عوارضی نظیر تهوع و سرگیجه شروع شد مصرف را قطع کنید:

 درمان گیاهی رماتیسم مفصلی

رماتیسم مفصلی و بیماری قلب نافع است، به عنوان ضداسپاسم در موارد آسم و سیاه سرفه مصرف می شود، مخدر، محلل و مدر است، ترشحات غدد را افزایش می دهد،

داروی گیاهی تصفیه خون

در موارد التهاب های شدید پوستی و خنازیر مصرف می شود، خون را تصفیه می کند. در ضمن ا گر مبتلا به اسهال یا سرگیجه یا میگرن هستید، دوز دارو باید به نصف برسد.

                       میوه تاج ریزی پیج

ترکیب شیمیایی: لیکوپن – الکالوئید گلیکوزیدی سولائین – آلکالوئید سولانیدین،

خواص میوه تاج ریزی پیچ در طب سنتی :

درمان گیاهی سیفلیس

آن را بخورید. مدر و معرّق است، برای درمان بیماری های پوستی، جرب تر، جذام،  ناراحتی های سیفلیس، رماتیسم مزمن و بزرگ شدگی کبد نافع می باشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *