قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص درمانی گیاه کرچک
کرچک
کرچک

خواص درمانی گیاه کرچک

خواص درمانی گیاه کرچک

گیاه کرچک

نامهای دیگر: ترکی کرچک – خروع – طمرا-کنتو – کنتور – بید انجیر – بیدانجیل.

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی کرچک است.گیاهی است از خانواده Euphorbiaceae، بومی مناطق گرمسیری جهان است و در اقلیم های گرم مانند هند و آفریقا به صورت یک درختچه که بلندی آن تا سه متر هم می رسد وجود دارد ولی در مناطق معتدل چون در سرمای زمستان این مناطق مقاوم نیست، به صورت یک گیاه یک ساله و در برخی مناطق مناسب دو ساله است. این گیاه دارای انواع مختلفی است و آنها نیز دارای رنگهای متفاوتی می باشند، ساقه و برگهای این گیاه بر حسب رقم آن ممکن است دارای رنگهای سبز، صورتی، قرمز و بنفش باشد. برگهای آن پنجه ای و شبیه برگ انجیر می باشد که از ۹-۷ قطعه یا لوب نوکتیز تشکیل شده است. ریشه  آن مانند نی مجوف، میوه  آن خاردار و مُدور، تخم آن داخل میوه و به اندازه دانه  قهوه یا لوبیا، پوست تخم آن منقط و مغز دانه اش سفید می باشد. این گیاه به قولی بومی هند و به قولی از حبشه برخاسته است ولی در هر حالی کشت آنمنحضر به هند و آفریقا نیست و در حال حاضر در اغلب مناطق دنیا از جمله در ایران کاشته می شود.

خواص گیاه کرچک

داروی گیاهی خارج شدن سم

۱- عصاره آن را بگیرید و بخورید. تریاق مؤثری است، اگر چندبار خورده شود، موجب قی و خارج شدن سم های سرد نظیر تریاک و غیره میشود.

درمان گیاهی درد قلب

۲- ده گرم عصاره آن را با شیر تازه مخلوط کنید و بخورید. برای تسکین درد ناحیه  قلب مفید است.

درمان گیاهی سردرد

3-گذاردن چرب کرده و گرم شده آن روی موضع برای تسکین درد نقرس، روماتیسم و دردهای دیگر تحلیل ورم، سردرد و دردهای پهلو که نفس کشیدن را دشوار میکند مؤثر است.

درمان گیاهی سنگینی گوش

۴- چکاندن شیره  آن در گوش برای رفع سنگینی و کری که در اثر سرما ایجاد شده باشد مفید است.

درمان گیاهی کبودی پوست

۵- مالیدن عصاره آن برای رفع سفتی مفاصل نافع است، برای التیام عفونت چرکی نرمه بند دور انگشت دست و پا که ویتلا گفته می شود نافع است، برای التیام بیماریهای پوستی نظیر جرب و رفع آثار کبودی در پوست مفید می باشد.

درمان گیاهی بواسیر

۶ مالیدن عصاره  آن مخلوط با آب تره برای درمان بواسیر مؤثر میباشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *