قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص شگفت انگیزصمغ عربی!!!
صمغ عربی
صمغ عربی

خواص شگفت انگیزصمغ عربی!!!

خواص شگفت انگیزصمغ عربی!!!

صمغ عربی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی صمغ عربی است . صمغی است که از شاخه هایدرختچه آکاسیا به خصوص از Acacia senegal، بر اثر گزش حشرات، یا برخورد شاخه ها در اثر باد و یا ایجاد کردن خراش در آنها به طوری که خراش سطحی باشد، از آن جاری می شود. از نظر رنگ بسته به این که آن صمغ از چه گونه ای از آکاسیا وچه وقت و چه طور گرفته شده باشد، متفاوت است ولی هرچه رنگ آن تیره تر و به طرف قهوه ای باشد، نامرغوبتر و نوع سفید یا سفید مایل به زرد مرغوب تر خواهد بود. قطعات آن به شکل دانه های اشکی و یا تکه های کوچک است و اگر شکسته شود، مقطع آن درخشنده و مخطط با خطوط سفید می باشد و در آب کاملاً حل می شود و محلول چسبناک ایجاد می کند.

 طبیعت آن: از نظرگرمی معتدل و ضمناً خشک است ولی فقط جالینوس آن را گرم و خشک ذکر کرده است.

 ترکیب شیمیایی: مواد معدنی – ماده  آرابان – ماده  گالاکتان – دو نوع قند به نام آرابینوزوگالاکتوز – آب – تانن – تانوزید – چند دیاز تاز به نام های اکسیداز و پروکسیداز، آمیلاز و امولسین – اسید آرابیک – اسید گومیک.

نام ھای دیگر صمغ عربی در طب سنتی : ازدو تازی ۔ صمغ آکاسیا۔ کم عربیک۔ گم آرابیک۔ کیکر ۔ برغند ۔ فرط.

خواص صمغ عربی

داروی گیاهی تقویت کننده معده

۱- ده تا پانزده گرم از آن را با آب گرم مخلوط کنید و بخورید. نرم کننده سینه است، خلط آور و نیکوکننده  رنگ رخسار می باشد، برای رفع اسهال و التهاب و ناراحتی روده ها مفید است، مقوی معده می باشد و روده است.

درمان گیاهی سرفه

۳- اگر آن را در دهان بگذارید و آب حاصل از آن را کم کم فرو برید، مانع ریختن مواد نزله و زکام به سینه خواهد شد، حدت داروهای گرم خورده شده را رفع میکند، برای تسکین سرفه و درد سینه، زخمها و خراش های ریه، خشونت حلق، قصبه ریه و صاف کردن صدا نافع است.

درمان گیاهی سوختگی

۴- کوبیده  آن را با سفیده  تخم مرغ مخلوط کنید و به محل سوختگی از آتش و یا شقاق سر پستان بمالید، التیام دهنده است.

درمان گیاهی چین و چروک

۵- اگر هر روز یک مثقال از کوبیده  آن را با آب هویج مخلوط کنید و به صورت بمالید و پس از پانزده دفیقه صورت را با آب گرم بشویید، درهم رفتگی یا چین و چروک پوست صورت را برطرف میکند.

درمان گیاهی حیض شدن بیش از حد

۶-گرد آن را با سورمه مخلوط کنید و به صورت شیاف درآورید و شبها داخل رحم بگذارید. حیض شدن بیش از حد معمول را درمان می کند.

مصلح آن: کتیرا میباشد

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *