قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / خواص شگفت انگیز از زالو درمانی…
زالو درمانی
زالو درمانی

خواص شگفت انگیز از زالو درمانی…

خواص شگفت انگیز از زالو درمانی…

زالو درمانی

باید توجه داشته باشیم که خون گیری از بیماران یکی از اصول پایه در طب قدیم مشرق  زمین بود و گرفتن خون از بیماران  به سه روش انجام می گرفت:

فصد،

حجامت و زالو انداختن.

از  روش های مذکور، فصد و زالو درمانی بیشتر مورد توجه اطبای غرب قرار گرفت، ولی حجامت مقبولیت عام نیافت و علت آن این بود که برای حجامت لازم بود تا از یک وسیله شاخ مانند به نام “شاخ حجامت (جهت بادکش کردن پوست) استفاده می شود که شبیه بوق ساحران در قرون وسطی اروپا بود و اطبای غرب از بیم اتهام به جادوگری از انجام حجامت و به کارگیری وسیله مذکور خودداری کردند.

رازی و ابن سینا هر دو روی سه روش خونگیری کار کردند و پس از ترجمه آثار ابن سینا، زالو شناسی و زالو درمانی در غرب رواج یافت و کتب مرجع در این مباحث تدوین شد و انواع زالوهای اروپایی از نظر علمی مورد طبقه بندی قرار گرفتند. لازم به ذکر است که ابن سینا با مطالعات دقیق توانست انواع زالوهای سمی و غیرسمی را تفکیک کند.

پس از آشنایی اطبای غرب با زالو درمانی نوین، مؤسساتی به وجود آمد که برای جمع آوری زالو، تعدادی زالوگیر حرفه ای داشتند که پس از شکار زالو، آنها را در اختیار مؤسسه مربوطه قرار می دادند تا پس از بسته بندی به مشتریان تحویل دهند.

زالو جانور عجیبی است که صدها سال است از آن به صورت زنده یا فرآورده برای درمان انواع بیماری ها استفاده میشود. پس از ظهور پزشکی مدرن، استفاده از زالو به تدریج به فراموشی سپرده شد. اما جالب این جاست که پس از سال ها، باز هم استفاده از زالو در بسیاری از کشورهای دنیا و حتی در کشورهای پیشرفته رایج شده است.

مکیدن خون بیمار و ترشح آنزیم هایی با خواص درمانی متعدد، باعث شده است که زالو درمانی، روش ساده و ارزان قیمت برای درمان بسیاری از بیماری ها باشد. در طب سنتی ایران، زالو درمانی همراه با سایر روش های درمانی مثل گیاه درمانی به صورت ترکیبی برای درمان بسیاری از بیماری ها تجویز شده است.

زالو هنگام خون گیری ماده ای به نام هیرودین ترشح می کند. هر زالویی نمی تواند اثر درمانی داشته باشد. در بزاق زالو ماده ای وجود دارد که مانع منعقد شدن خون می شود و غلظت خون را بسیار کاهش می دهد. باز شدن رگ های تنگ موجب گسترش خون رسانی و اکسیژن رسانی به محل خون گیری شده، می شود.

خاصیت بی‌حس‌کنندگی : باعث کاهش درد موضعی هنگام نیش زدن می‌شود که عمدتاً به دلیل وجود ماده هیرودین ( Hirudin ) است.

* خاصیت گشادکنندگی عروق : به دلیل وجود ماده هیستامین است.

* خاصیت ضدانعقادی : به دلیل وجود آنزیم هیالورونیداز موجود در بزاق زالو است. این آنزیم خاصیت آنتی بیوتیکی و حل کردن موکوس بسیار قوی دارد به طوری که در درمان گلوکوم هم بسیار موثر است.

* خاصیت آنتی بیوتیکی : این خاصیت اخیراً مورد توجه بسیاری قرار گرفته و بر بیماری‌های ناشی از استاف طلایی و میکروب سل و اسهال خونی و دیفتری موثر است.

* خاصیت ضدالتهابی و ضدلخته‌ای

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *