قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص شگفت انگیز درخت بلوط
درخت شاه بلوط
درخت شاه بلوط

خواص شگفت انگیز درخت بلوط

خواص شگفت انگیز درخت بلوط

درخت شاه بلوط

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی شاه بلوط است  درختی است از خانواده  Fagaceae، بزرگکه سالهای دراز عمر می کند و ارتفاع آن تا پنجاه متر نیز دیده شده است. برگهای آن دراز، بیضی نوک تیز، کشیده، دندانه دار با دمبرگ و به رنگ سبز چمنی است. گلهای نر آن به شکل شاتون های استوانه ای و گلهای ماده آن معمولاً به طور سه تایی در یک محفظه قرار دارند. میوه آن پس از رسیدن دارای سه تا شش خانه میباشد کهتخم ها در آن قرار دارند و پوست خارجی میوه تیغدار است. این درخت معمولاً در دامنه ای با ارتفاع متوسط یا میان بند جنگل می روید و بومی آمریکا و جنوب اروپاست ولی به طور گسترده ای در مناطق مختلف آسیا، ایران،  قفقاز، حتا تا چین انتشار دارد، در ایران در جنگلهای شفت شفارود می روید.

ترکیب شیمیایی: ۴۶ درصد آب -حدود ۱۸ درصد پروتئین – ۱۰ – ۸ درصد تانن،

نامهای دیگر شاه بلوط در طب سنتی: بلوط الملک – قصطل – ابوفروه -قسطانیه -کستانه اغاجی – طواس

خواص  شاه بلوط

درمان گیاهی سرفه های شدید

۱- پنجاه گرم برگهای آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده  آن را در طول روز به مرور بنوشید. برای تسکین حمله های شدید سرفه و سیاه سرفه، همچنین تحریکات جهاز تنفسی اثر نافع دارد،

درمان گیاهی اسهال

مقوی و قابض است و برای جلوگیری از اسهال ساده مفید می باشد.

درمان گیاهی زخم های واریسی

۲- هشتاد گرم از برگهای آن را در یک لیتر آب بجوشانید و با آب صاف کرده ی آن قرقره کنید. برای رفع درد گلو و حلق اثر نافع دارد و اگر بر روی زخم مالیده یا زخم با آن شستوشو شود، روی زخمهای واریسی اثر کنترل کننده دارد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *