قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص شگفت انگیز زالزالک در دوران یائسگی
زالزالک
زالزالک

خواص شگفت انگیز زالزالک در دوران یائسگی

خواص شگفت انگیز زالزالک در دوران یائسگی

 زلزالک

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی زالزالک است.میوه زالزالک درختچه ای است از خانواده  Rosaceae، که گونه ها مختلفی دارد به شرح زیر: glaze s Caronia (L). Bosc 64-5-N است با خارهای کوتاه به طول یک سانتیمتر، ارتفاع درختچه در حدود هفت متر و شاخه های جوان آن خزی نمدی می باشد که سپس صاف و سفید مایل به قهوه ای می شود. برگهایش بادبزنی شکل تخم مرغی است که قسمت انتهایی آن معمولاً به قسمت های عمیق تقسیم و به چند قسمت منقسم می شود، دندانه دار است و به طوز کلی شبیه برگ جعفری با تقسیمات پنجه ای می باشد. میوه  آن گوشتی گرد و زردرنگ مایل به سرخ به قطر یک ونیم تا دو سانتیمتر است و چندین هسته دارد، طعم آن ترش و شیرین می باشد. این گونه در خاورمیانه از سوریه، لبنان، عراق تا آناتولی، ایران و ترکستان انتشار دارد، در ایران در ارتفاعات زاگرس، همدان، اراک، باختران، لرستان (اشتران کوه و شهبازان) و در فارس در کتل پیرزن، کازرون، تل خسرو و تخت جمشید و نیز در دامنه های استپی البرز، ارتفاعات دره ی کرج، زنجان، کوهین، سیاه بیشه و چالوس دیده میشود

 نامها دیگرزالزالک در طب سنتی: کویج -کوهج- کورچ – کنس-کنوس – کجیل – کمبر-کومار- کمار -کرجیل – کندز -کندس -کنوس طبری – کیالک- کوندور – کت کتی -کیل سرخ-گیل- گوندوس -گویچ- گوژ – گیویژ- گویشک -گوچ-گیج گوژ سوره – خار سپید – خفچه – سیاه کوتیل – سیاه کوت کوتی – سیاه کوتی – سیاه لله – سیاه ولیک – سر – سرالالا – سگ کامپوره – سرخ ولیک – ولیک – ولک – ولگوم – زر – زعرور – زعرور کبیر – زعرورالادویه – مشملا – مون برو – لفاحبری – ترشهسر – ترشه کنس – تالاس گور – ازگیل خاردار -ازگیل -آت گتی – فتر – قره گیله – قورش سر – ینی دینا – یمیشان – یمیساشان – نلکا – بلک – شال ولیک – دولانا

ترکیب شیمیایی: مجموع اسیدیته – اسید استیک – اسید فرمیک – اسید سیتریک – اسید مالیک – اسید تارتریک – اسیدهای چرب – چربی ها – مواد غیرقابل صابونی شدن – مواد آلبومی نوئید – رزین – خاکستر – تانن – قند – سلولز – فیتوسترال – پیتوزان.

ویتامین ها: B و C در آن وجود دارد.

خواص زالزالک

درمان گیاهی اسهال خونی

۲- دویست تا سیصد گرم از آن را بدون پوست به جای صبحانه بخورید و یا یک کیلوگرم از آن را با شکر شربت کنید و هر روز یک چهارم آن را بخورید. اسهال خونی را بند می آورد.

۳- آن رابسوزانید تا به صورت ذغال درآید و بخورید. برای معالجه ی سوء هاضمه و بند آوردن اسهال خیلی نافع است.

درمان گیاهی ضعف قلب

۴- عصاره ی آبی آن را بخورید. قلب را تقویت میکند، تنگی نفس که ناشی از ضایعات قلبی باشد را درمان می کند، برای درمان بزرگ شدن قلب مفید است، ضربان قلب را متعادل و مرتب میکند، ضعف قلب را برطرف می نماید.

درمان گیاهی فشار خون

۵- چهل گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید. اختلالات جریان خون را برطرف و فشار خون را درمان می کند.

درمان گیاهی سنگ مثانه

۱- آن را نرم بکوبیدو بخورید. اسهال را برطرف می سازد، از احتلام شبانه جلوگیری میکند. ۲- کوبیده ی آن را در شراب بخیسانید، بعد آن شراب را بنوشید. ادرار را زیاد میکند، سنگ کلیه و سنگ مثانه را برطرف میسازد.

درمان گیاهی بی خوابی

آثار معجزه آسایی در تنظیم فشار خون دارد، ضعف قلب را برطرف می سازد. آنژین را درمان می کند، برای درمان ورم آئورت مفید است، اختلالات عصبی از جمله نگرانی، بی خوابی، سرگیجه، احساس صدا در گوش و نظایر آن را درمان می کند.

داروی گیاهی دوران یائسگی

۲- روزی سه بار هر مرتبه یک قاشق سوپخوری از آن را در یک فنجان آب جوش دم کنید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید. ضداسپاسم است، داروی خوبی برای دوران یائسگی میباشد.

درمان گیاهی تورم گلو

۳- آب جوشانده ی آن را در دهان و گلو نگه دارید و قرقره کنید. تورم و جراحات مخاط دهان و گلو را برطرف می کند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *