قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص شگفت انگیز سیب درختی
سیب درختی
سیب درختی

خواص شگفت انگیز سیب درختی

خواص شگفت انگیز سیب درختی

سیب درختی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی سیب درختی است یک نوع آن زینتی است و میوه اش تقریباً سمی می باشد ولی نوع خوراکی آن درختی دارد به ارتفاع متوسط و رنگ پوست تنه ی آن خاکستری است. برگ های آن ساده، بیضی کشیده، روی برگ کرک دار به ابعاد حدود یک و نیم در سه تا هشت سانتیمتر می باشد. گل های آن درشت به قطر چهار تا پنج سانتیمتر، رنگ گل ها سفید و پشت آنها صورتی است. میوه  آن گرد به رنگ سبز یا زرد یا قرمز یا دو رنگ می باشد و طعم آن در بعضی ارقام شیرین و در بعضی ترش و شیرین و در بعضی ترش است. درخت سیب به طور وحشی در جنگل های شمال ایران در ارتفاعات مختلف از جلگه تا قسمتهای فوقانی حتا نواحی استپی انتشار دارد، در دامنه های جنوبی البرز نیز می روید، به علاوه در دشت ارژن، نیریز، دژ شاهپور در کردستان، در باختران، هرسین، بیستون و در لرستان در درود انواع وحشی آن دیده می شود، انواع اهلی و پرورشی آن نیز در اغلب مناطق ایران کاشته می شود.

ترکیب شیمیایی: در هر یکصد گرم قسمت قابل خوردن میوه ی سیب درختی خام مواد زیر وجود دارد: آب حدود ۸۵ گرم – هیدراتهای کربن ۱۳/۵ گرم – آهن ۰/۳ میلیگرم – سدیم ۱ میلیگرم – پتاسیم ۱۱۰ میلی گرم – تیامین ۰/۰۳ میلیگرم – رایبوفلاوین ۰/۰۲ میلیگرم – نیاسین ۰/۱ میلیگرم – فسفر ۱۰ میلی گرم – پکتین به صورت کلسیم پکتات ۷ میلی گرم – ماده ی اسپاراژین -گلوکوزید فلوریزین – فروکتوز – گلوکوز – سوکروز – سوکسینیک اسید – لاکتیک اسید -اسکوربیک اسید – سیتریک اسید – مالیک اسید.

ویتامینها: A حدود ۹۰ واحد بین المللی و C ۴ میلی گرم در میوه  سیب وجود دارد

نامهای دیگر سیب درختی در طب سنتی: سیف – آسیب -هسیب -هسی – ترش هسی – تلخ هسی – سه – سو – سیو – آلما – تفاح

خواص سیب درختی

درمان گیاهی زکام

۱- هر روز آن را بخورید. مدر، آرام کننده و اشتهاآور است، خون را صاف می کند، مقوی کبد و معده می باشد، قدرت ضدسمی دارد و مانع تشکیل اسیداوریک در بدن می شود، تصلب شریان ها، تبهای حصبه ای و زکام های سخت را درمان می کند، ضد سرطان است.

درمان گیاهی اسهال

۳- نوشیدن آب سیب در موارد سرماخوردگی و گرفتگی صدا اثرات زیادی دارد. برای افرادی که عطش مفرد دارند بسیار مفید می باشد، اسهال های صفراوی را نیز متوقف می کند.آب سیب سرخ را بگیرید و با عسل شیرین کنید و به کودک بدهید. اسهال کودک را درمان می کند.

درمان گیاهی سرفه های خشک

۵- خوردن سیب پخته (کمپوت سیب) سرفه های خشک را تسکین می دهد.

درمان گیاهی ویار زنان باردار

۷- خوردن پالوده سیب سرخ با عسل درد سینه را تسکین می دهد، از استفراغ جلوگیری میکند، دلپیچه، اسهال، اسهال خونی و یبوست را برطرف میسازد، ضعف اعصاب را درمان میکند، ویار زن حامله را برطرف می سازد.

درمان گیاهی بی خوابی در افراد مسن

۸-  پالوده  سیب سرخ را با عسل شیرین کنید و شب موقع خواب بخورید یا موقع خواب سه عدد سیب قرمز را خوب بجوید و بخورید و یا آب سیب قرمز را موقع خواب یک لیوان بنوشید. بی خوابی های مختلف همچنین بی خوابی پیران را برطرف می کند.

درمان گیاهی قولنج کلیه

۹- در هر روز چندبار هر مرتبه یک یا دو عدد آن را قاچ کنید و در یک لیتر آب جوش دو ساعت دم کنید و بخورید. قولنج کلیه را درمان می کند.

درمان گیاهی رماتیسم

۱۰- دو یا سه عدد آن را با پوست در یک لیتر آب خرد کنید و پانزده دقیقه بجوشانید، بعد کمی پودر عصاره  شیرین بیان در آب آن حل کنید و بخورید. ورم ریه، احتناق، ورم روده ها، روماتیسم و نقرس را درمان میکند

درمان گیاهی تنگی نفس

۱۱- سیب را در خمیر بگیرید و در زیر آتش یا در فر بپزید، بعد گلها را جدا کرده و آن سیب را بخورید. برای اشخاص مبتلا به سی، تنگی نفس و لاغری نافع است.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *