قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص عرق رازیانه, خانم ها حتما بخوانند
عرق رازیانه
عرق رازیانه

خواص عرق رازیانه, خانم ها حتما بخوانند

خواص عرق رازیانه, خانم ها حتما بخوانند

عرق رازیانه

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی عرق رازیانه است در کتب طب سنتی با نام «رازیانج» نام برده شده است. در ایران درمناطق مختلف «رازیانه» و «بادیان سبز» گفته می شود. به لغت رومی کهن«شمار» و به عربی «شمر» نامندگیاهی است از خانوادهUmbelliferae نام علمی آن. Foeniculum vulgare Mill از طرفگیاهشناسان مختلفی نامگذاری شده است. بین اسامی فوق نام F. vulgare مربوط به «رازیانه تلخ» است و برگهایش به عنوان ادویه با غذا نیز مصرف می شودو نام Fofficinale مربوط به رازیانه شیرین است گیاهشناسان ایرانی و هندی و… نام F, vulgare Mill را نام اصلی رازیانه ذکر میکنند.از نظر ترکیبات شیمیایی، رازیانه دارای یک اسانس روغنی فرار است که قسمت عمده آن آنتول (در حدود ۹۰ درصد) است و به علاوه اسانس رازیانه دارای قند، لعاب، مقدار کمی تانن، روغن ثابت لیماراز و همچنین مواد فنچون، فلاندرن انیستون، دی پنتن، کامفن، متیل چاویکول، انیسیک اسید، تیموهیدروکینون، انیستون و سرانجام ویتامین آ میباشد.

خواص عرق رازیانه

داروی گیاهی افزایش بینایی

به طور کلی رازیانه، معطر، محرک و مقوی معده و بادشکن وقاعدهآور است و مدار، ملین و مسهل میباشد و روغن آن کرم کش و مرسل انگل است. در چین از رازیانه برای معالجه فتق و تقویت بینایی از آن استفاده می شود. همچنین برای ازدیاد شیر مؤثر است.

درمان گیاهی آسم

برای رفع سرفه و آسم خوردن رازیانه به همراه عسل بسیار مفید و مسکن است. خوردن رازیانه همراه با گل گاو زبان برای خفقان مؤثر است و به همراه پرسیاوشان و انجیر برای سرفه  تنگی نفس و سخت نفس کشیدن و برای تحلیل بادها، درد پهلو و لگن خاصره، رفع بلغم ترش،

درمان گیاهی اسهال

رفع اسهال مزمن و دم کرده  تخم آن با زیره  سبز برای رفع اسهال و تقویت معده و با عسل و سکنجبین برای تب های کهنه مفید است. همچنین رازیانه با سرکه برای گزیدگی جانوران سمی مانند عقرب و زنبور مفید است. مالیدن رازیانه بر شکم برای رفع نفخ مفید است. صاف کرده عصاره  آن برای افزایش بینایی چشم مفید است.

داروی گیاهی بادشکن

تهیه چهار تخمه بادشکن یا بزور کاسرالریاح اربعه: تخم انیسون، زیره کرمانی، تخم گشنیز، تخم رازیانه به مقدار مساوی از هر بک بگیرند و مخلوط کنند و از ۲۰- ۱۰ گرم این مخلوط را در ه به ۱۰ گرم آب جوش دم کنند و صاف کرده برای تحریک معده و به عنوان بادشکن و ضد نفخ بتدریج بیاشامند.

داروی گیاهی گرفتگی کبد و کلیه

در فرانسه دم کرده  مدری در موارد سنگ مثانه مصرف میکنند، به این ترتیب که ابتدا یک مشت کاکل ذرت را در یک لیتر آب جوشانده و سپس در این جوشانده دو قاشق قهوه خوری تخم رازیانه ریخته و دم میکنند. پس از دم کردن میگذارند که سرد شود و ۳-۲فنجان از این دم کرده را در روز میخورند، آثار مفیدی دارد. رازیانه از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی نسبتاً خیلی گرم و خشکاست. تخم آن گرمتر از برگ گیاه میباشد. خواص عرق و دم کرده رازیانه در مجموع باز کننده  گرفتگیها، انسداد مجاری سینه، کبد، طحال، کلیه، مثانه

داروی گیاهی تسکین درد

برای تسکین دردهای آنها که از سردی باشد مفید است. مقویبینایی چشم، معده و محلل بادها، اخلاط غلیظ، ازدیاد کننده  ترشح شیر ومدر و قاعده آور است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *