قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص معجزه آسا قسط شیرین برای درمان سرطان
قسط شیرین
قسط شیرین

خواص معجزه آسا قسط شیرین برای درمان سرطان

خواص معجزه آسا قسط شیرین برای درمان سرطان

قسط شیرین

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی قسط شیرین است . قسط شیرین بیخ یا ساقه  زیرزمینی گیاهی است از خانواده Zingiberaceae، پایا، کوتاه، اغلب خزنده و در بعضی گونه ها دارای ساقه  هوایی افراشته است. برگهای آن متناوب، غلاف دار و نوک تیز میباشد. گل های خوشه ای به رنگهای سفید یا سبز دارد. میوه  آن کپسول است که در آن تعداد زیادی دانه قرار دارد. ساقه  زیرزمینی آن ضخیم و منشعب به رنگ زرد روشن یا قرمز با طعم گزنده و معطر میباشد که به صورت قطعاتی با پوست نازک در بازار عرضه می شود. وطن این گیاه هندوستان است و تا فیلیپین انتشار دارد، در مناطق جنوب شرقی آسیا نیز کاشته می شود.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: قسط عربی – خولنجان مصری – براخولنجان.

طبیعت آن: گرم و خشک است.

خواص درمانی قسط شیرین:

۱- آن را بخورید، برای رفع سوء هاضمه، کولیک و اسهال خونی مفید است، برای رفع  مسمومیت حاصل از غذای فاسد به کار میرود، برای درمان سرطان بسیار مؤثر میباشد.

۲- بعد از تولد نوزاد پودر آن را با برنج پخته مخلوط کرده و بخورید و یا آب دمکرده  آن را بنوشید. برای رفع ناراحتیهای پس از زایمان مفید است.

۳- آن را خوب در دهان بجوید تا بسیار با آب دهان مخلوط شود، بعد از دهان بیرون آورده و روی سر یا بدن اطفالی که مبتلا به تشنج است ضماد کنید، بسیار نافع می باشد.

۴- آن را بکوبیدو در سرکه بخیسانید و ضماد کنید. برای قرمز کردن پوست مفید است ولی تا حدی تاول آور نیز می باشد؛ پس مواظب باشید که بیش از حد روی پوست نماند.

درمان گیاهی تقویت معده

5- آن را نرم بسایید و با عسل مخلوط کرده بخورید. برای خشک کردن رطوبت ها، دفع بلغم و اخلاط لزج، تحلیل بادها، تقویت معده، کلیه، کبد، مثانه و گرم کردن و رفع درد آنها نافع است، برای باز کردن انسداد مجاری کبد و طحال، تحلیل ورم طحال، درمان استسقا، یرقان، دلپیچه و درد رحم مفید می باشد، مقوی معده، بادشکن، محرک، تقویت کننده ی اعصاب و پراکنده کننده بادهای دماغ است، سردرد را رفع میکند، درد پهلو را تسکین می دهد، برای افزایش نیروی جنسی مفید است.

۶- اگر با آب سرد خورده شود، برای ازدیاد ترشح ادرار و افزایش ترشحات عادت ماهیانه مفید است.

۷- پنج گرم از آن را بسیار نرم بکوبیدو با آب انگور و افسنطین کوبیده بخورید. پادزهر و تریاق سموم است، سم را به طرف پوست میکشاند و برای دفع سم افعی و عقرب مفید میباشد.

درمان گیاهی درد گوش

۸- آن را به صورت پودر درآورید و با روغن زیتون مخلوط کرده ضماد کنید. برای فلج، سستی اعضا و درد گوش مفید است.

۹- شیاف آن در مهبل برای باز کردن قاعدگی، سقط جنین و مشیمه و تسکین درد رحم مفید است.

خواص درمانی برگ قسط شیرین:

۱- آب جوشانده آن را پس از زایمان برای پاک کردن ترشحات پس از زایمان به مادر بخورانید، مؤثر است.

درمان گیاهی روماتیسم

۲- با آب جوشانده آن حمام کنید. محرک است و برای درمان روماتیسم مفید می باشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *