قالب وردپرس درنا توس
خواص چربی شتر
خواص چربی شتر

خواص چربی شتر

خواص چربی شتر  

چربی شتر

چربی شتر همانند چربی سایر انواع دام های اهلی بر اساس تکنیک های متداول فرآوری، فرآوری شده و مورد استفاده قرار میگیرد. بالیه و همکارانش (۱۹۸۸) اظهار میکنند که رنگ چربی شتر، سفید است که گاهی اوقات رنگ سفید آن به سرخی میزند و تفاوت قابل ملاحظه ای بین لاشه های مختلف حیوانات مشاهده نشده است، علیرغم آن که آنها از نظر سنی با هم اختلافی داشتند.

وزن چربی کوهان شتر تقریباً ۸۲/۱٪ از وزن کل چربی بدن شتر را تشکیل می دهد. میزان چربی موجود در کوهان شترهای دوکوهانه در حدود ۱۰۰کیلوگرم برآورد می شود.

در برخی از مناطقی، کوهان شتر به عنوان غذایی خوش طعم مورد استفاده قرار گرفته و به شکل خام یا آبپز مصرف می گرددو در هنگام کمبود غذا، به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار میگیرد.

نحوهٔ طبخ غذا با گوشت شتر علیرغم باور ناصحیح بسیاری از مردم که گوست نشستنر را کمی شیرین مزه میدانند، راسته و سردست گوشت این حیوان به صورت کباب کوبیده و چنجه با کمی چربی کوهان آن بسیار لذیذ بوده و فوق العاده لطیف است، به طوری که اگر از قبلی، کسی نداند که کباب گوشت چه حیوانی را خواهد خورد (با توجه به باور قبلی، اگر بداند ذهنیت منفی پیدا خواهد کرد)، اصلاً باور نمی کند که این کباب با گوشت شتر بوده، زیرا خواشمزه تراز گوشت بره است. گوشت چرخ کردهٔ این حیوان صبور که در عین بزرگی جثه و قد بلند آن، بسیار افتاده و نرمخو است، برای درست کردن کباب کوبیده، کباب بشقابی، شامی، کوفته و هرگونه غذایی که با شت چرخ کرده درست می شود، غذایی بسیار مطبوع و لذیذ خواهد شد و آنگاه متوجه خواهید شد که چرا تاکنون از چنین گوشت سالم و لذیذی غفلت نموده و در ازایش گوشت گاو و گوساله که طبعی سرد داردجایگزین شده است.

واقعا کدام اراده و خواست استعماری در کار بوده که «غذاهای ایرانی با طبع گرم» با غذاهای فرنگی با طبع سرد که سرمنشأ پیدایش بسیاری از بیماری ها از جمله آلزایمر، پارکینسون، ام. اس، ضعف گوارش، پوکی و نرمی استخوان (راشیتیسم)، پیری زودرس، ناتوانی وبی میلی جنسی، ناراحتی های روحی و عصبی (به علت افزایش رطوبت و سردی در لایه های خاکستری مغز و نیز ایجاد رخوت و ستی در بافتها و نرون های عصبی در انتقال پیامرسانی) میباشد، تعویض و صدها بیماری دامن گیر مغربزمین بر مردم ما نیز به تدریج مسلط و داروهای شیمیایی رهآورد غرب همبرایمان به ارمغان آمده و جایگزین آن غذاهای به ظاهر ساده اما جادویی و گرما آفرین گشته است. پیامبر اسلام(ص) می فرماید: «گوشت شتر غلای دنیا و آخرت است و اگر ار خداوند بخواهم که هر رور برای من مقدار فرماید، می بایرد». بزرگترین خیانت به یک ملت، «تغییر فرهنگ در تغدیه آنهاست». آیا در نسل گذشته، کودکان خردسال مبتلا به ضعف بینایی، شنوایی و صرع بودند؟ بیاییم با زنده کردن سنتهای غذایی نیاکانمان، از مرگ زودرس جلوگیری کنیم.

مطلب پیشنهادی

دندان قروچه

درمورد دمدون قروچه چه می دانید …؟

درمورد دمدون قروچه چه می دانید …؟   دندان قروچه عبارتند از 1- سایش دندانها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *