خواص گیاه دارویی آناغالس در طب سنتی


خواص گیاه دارویی آناغالس در طب سنتی

گیاه دارویی آناغالس

نامهای دیگر گیاه اناغلس عبارت است از  : آناغالس دشتی - عین الجمل زغلیله

مشخصات گیاه دارویی آناغالس چیست ؟

گیاهی است از خانواده ی Primulaceae، یک ساله با ارتفاع کمتر از یک وجب و گسترده روی زمین، ساقه ی آن با مقطع چهارگوش و برگهای متقابل و بدون دمبرگ، بیضی یا دایره ای نوک تیز و گلهای آن قرمز با دم گل بلند است. میوه ی کپسولی شکوفا دارد که از طرف سر آن باز و شکفته میشود و دانه های ریزی در داخل آن قرار دارد که در ابعاد دانه ی خشخاش می باشد. طعم دانه ها بسیار تند و تلخ است.گیاه اناغالس  دو نوع است:۱- آناغالس با گل قرمز،           ۲ - آناغالس  با گل آبی و لاجوردی،

آناغالس با گلهای قرمز:

در تمام هند به صورت یک گیاه هرز خودرو میروید. در ایران نیز در آذربایجان مناطق تبریز، دیزه، سیامک، در شمال ایران مناطق گرگان، بندرگز، مازندران، گیلان، محمودآباد، دره ی هراز، جنوب آستارا، سفیدرود، جنوب رشت و لاهیجان، در بلوچستان درگشت، چاه بهار و بشاگرد. منطقهای البرز و دماوند. در نواحی غرب، قزوین، بروجرد وتفرش ، کرمانشاه و کرند، اراک در کوه رزوند. خوزستان در اهواز، دزفول، شوشتر، در کرمان بین بم و جیرفت. در فارسی در دالکی، بوشهر و جز یزه ی قشم و همچنین در خراسان میروید.

آناغالس با گلهای آبی و لاجوردی:

در ایران مناطق جنوب غرب در دالکی، کازرون و خرابه های شوش، بوشهر، آبادان و مسجد سلیمان، در شمال غرب در تبریز در بلوچستان، مکران و در دامنه های البرز و اطراف تهران دیده می شود.

طبیعت اناغالس : 

طبیعت گیاه اناغالس  گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی گیاه دارویی اناغالس :

دوساپونین گلوکزیدی و آنزیم.

خواص اناغالس  

درمان گیاهی گرفتگی قلب

۱- دو تا پنج گرم از آن را دم کرده، آب آن را صاف کنید و بنوشید. خشک کننده و باز کننده ی انسداد و گرفتگی مجاری عروق قلبی می باشد.

درمان گیاهی مار گزیدگی

دو تا پنج گرم از نوع گل قرمز آن را دم کرده و آب آن را بنوشید. به عنوان ضد سم در درمان مارگزیدگی یرقان، ناراحتی های مغزی، هاری و بیماری ترس از آب، صرع، استسقا، جرام و مالیخولیا مؤثر می باشد.

درمان گیاهی  ضعیفی چشم 

۳- آب گیاه تازه را گرفته، با عسل مخلوط نموده و در چشم بکشید. برای ضعف بینایی و زخم های چشم وسایر ناراحتیهای پوستی اطراف چشم نافع است.۴- ضماد کوبیده ی آن برای بیرون آوردن خار و تیغ از اعضای بدن و جلوگیری از توسعه ی زخم های چرکین و بد و دفع باد سرخ و التیام جراحتها مفید است۵- قرقره ی با آب برگ و میوه ی آن برای رفع ناراحتیهای مغزی و پاک کردن سر از بلغم و تسکین درددندان مفید است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد