خواص گیاه دارویی آندیو در طب سنتی


خواص گیاه دارویی آندیو در طب سنتی

آندیو

مشخصات گیاه دارویی آندیو :

گیاهی است از خانواده ی کاسنی، دارای برگهای دراز و تکه تکه و مجعد و تابدار یافری که در باغهای سبزیکاری و در جالیز صیفی میکارند. در این گیاه ویتامین B به وفور یافت میشود.

خواص آندیو :

اگر خورده شود کبد را تقویت و خون را تصفیه میکند.سبزی آندیو چربی اشباع شده و کلسترول بسیار اندکی دارد و مصرف آندیو برای بیمارانی که رژیم کم کلسترول دارند مانند بیماران مبتلا به سکته قلبی جایز است از طرف دیگر چربی اندک آن تبدیل به انرژی می شود لذا در بیماران فوق برای تولید انرژی مناسب است .آندیو به علت وجود ویتامین آ در پیشگیری از سر طانهای رکتوم مثانه بسیار موثر است .هربرگ آندیو دارای یک کالری است به همین خاطر برای افراد در رژیمهای لاغری بسیار مناسب است برای این منظور آب یا خود آندیو را به صورت خام میل نمایید .اگر آندیو را به صورت مخلوط با آب سبزیجات دیگر به طور منظم میل کنید در درمان اکنه  و درمان جوش بسیار موثر است .در آندیو به خاطر وجود مواد مغذی و فیبر فراوان یبوست را برطرف می کند برای این منظور بهتر است آن را با آب سیب یا هویج مخلوط نمایید.محققان اعلام کرده اند نوشیدن مخلوط آب آندیو هویج کرفس در کم کردن تعداد دفعات حمله آسم موثر است.

درمان گیاهی کم خونی 

مخلوط سبزی آندیو همراه با آب کرفس و جعفری اثر خارق العاده ای در بهبود کم خونی دارد ضمن آنکه بسیار مقوی نیز می باشد .دو طریقه براى پختن آندیو: طریقه اول - آندیو را برگ برگ کنید و بشویید ولى توجه داشته باشید که مدت زیادى در آب بماند. بهترین طرز شستن آن این است که آن را زیر آب شیر بگیرند تا از گل و شن پاک شود. بعد از آن را در ظرف لعابى و کلفت بگذارید. اگر آندیو پانصد گرم است سى گرم کره ، یک گرد نمک ، یک چهارم لیموترش و یک دسى لیتر آب در آن بریزید و در ظرف را گذاشته و روى آتش قرار دهید تا با آتش ملایم بپزد. پختن آندیو با آتش ملایم معمولا بیش از 45 دقیقه طول نمى کشد. طریقه دوم - برگهاى آندیو را که جدا کرده اید و شسته اید در ظرف مخصوص سبزیهاى بخار پز بریزید. پنجاه گرم کره ، یک گرد نمک و چند قطره آب لیموى ترش را به آن اضافه کنید و آتش آن را روشن کنید تا با بخار بپزد. مدت پختن آندیو در ظرف بخارپز بیش از 45 دقیقه وقت نمى خواهد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد