قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص گیاه دارویی انزروت در طب سنتی
انزروت
انزروت

خواص گیاه دارویی انزروت در طب سنتی

گیاه دارویی انزروت

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی انزروت است . انزروت  صمغ درختی است خاردار به ارتفاع تا دو ذرع، برگ آن شبیه به برگ مورد یا برگ درخت کندر است. این صمغ به رنگ سرخ و سفید مایل به زردی می باشد که بهترین آن سفید مایل به زردی و تازه است. طعم آن کمی تلخ با اندک شیرینی می باشد. در کشور ایران این گیاه موجود است.

طبیعت آن: گرم و خشک است.

نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از  : عنز روت- صمق شایکه – کحل فارسی -کحول فارسی – کحل کرمانی – کحول کرمانی – کنجده- کنجیده-گنجیده-گنیجه- کدرو-کحل -شایکه.
مشخصاتانزروت: :

خواص انزروت چیست ؟

درمان گیاهی یبوست 

۱- آن را بخورید. ملین، مسهل بلغم، محلل ریاح غلیظ و ضد نفخ است.

۲- آن را بکوبید و با روغن بید  انجیر مخلوط کرده بخورید. برای رفع تشنج امتلایی، درد مفاصل، عراق النساء و اخراج کرم معده مفید است، جنین را سقط می کند.

مسهل قوی صفرا

۳- آن را با هلیلهای زرد ساییده و سکنجبین مخلوط کنید و بخورید. مسهل صفرا میباشد.

۴- آن را در شیر مادر دختردار حل کرده و در چشم بچکانید. غدد میبومیوس  لبهای پلکها را تحریک کرده .و چسبندگی پلکها را برطرف می کند

دارو گیاهی برا ی چاق شدن 

۵- شانزده گرم از آن را با سه نخود حجرالبقر و ۳۵ گرم پودر نارگیل مخلوط کنید، بعد چهار قسمت نمایید و هر روز صبح بعد از خوردن دو سه عدد زرده ی تخم مرغ نیم بند آن را بخورید. بدن را بسیار فربه میکند.

 ۶ هر روز مقداری از آن را در آب هندوانه حل کنید و بخورید. برای فربه کردن بدن مؤثر است.

درمان گیاهی گوش درد 

۷- میان یک پیاز را خالی کنید و مقداری انزاروت داخل آن بریزید و کنار آتش گذارده تا بجوشد، بعد مایعی را که در آن به وجود می آید درگوش بچکانید. دردگوش را تسکین میدهد، گوش را ضدعفونی می کند و بیماری .اوتیت گوش رامداوا می نماید

۸- اگر آب در گوش  رفته باشد، آن را نرم بسایید و پنبه ایی که به روغن بادام آغشته شده در آن بغلطانید و داخل گوش گذاشته و روی همان بخوابید. آب آن را میکشد

. ۹-  برای درمان گوش دردی که علتش معلوم نباشد، کمی از آن را در آتش بریزید و دود آن را به وسیله ی لوله یاقیف یا به طریق دیگری به گوش بدهید، بعد مقداری از آن را هم نرم بسایید و پیه ی بز را در آن بغلطانید و به صورت فتیله در گوش گذارید. هم از از  چرک جلوگیری میکند و هم درد گوش را   تسکین میدهد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *