خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص گیاه دارویی گیاه اختر و گل اختر در طب سنتی را بشناسید
گل اختر
گل اختر

خواص گیاه دارویی گیاه اختر و گل اختر در طب سنتی را بشناسید

گل اختر

نام های دیگر گیاه اختر  در طب سنتی عبارت است از  :گل اختر- اختر گل.

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی گل اختر است . گل اختر گیاهی است از خانواده ی Cannaceae، چندساله با ریشه ی ضخیم و گوشتدار بلندی ساقه ی هوایی آن  تا ۱/۵ متر،   صاف و بدون کرک است  برگهای آن بزرگ ، نیزه ای ، دراز با رگبرگهای مشخص  رگبرگهای مشخصی به طول حدود نیم متر، نوک تیز، به رنگ سبز روشن، قاعده ی آنها پهن و به طور کلی مثلثی درشت است و بدون دمبرگ ساقه را در آغوش میگیرد. گلها یا گل آذین شل وگلبرگهایی به رنگ قرمز، نارنجی و زرد و گاهی دارای لکه هایی به رنگ دیگر در انتهای شاخه ی گل دهنده ظاهر می شوند  تخم آن مدور و ساخت شبیه گلوله ی تفنگ است. این گیاه وبمی آمریکای حاره است  و به سایر   مناطق دنیا |از جمله هندوستان وارد شده است، در ایران و اروپا و سایر مناطق نیز کاشته می شود.

ریشه اختر

خواص ریشه گل اختر

۱- آب جوشانده ی آن ,l بنوشید. مدّر ومعرق است، تب راقطع می کند، برای درمان استسقاو رفع تجمع آب زیر پوست مفید است و به عنوان تصفیه کننده ی خون در مواردبیماری یاز مؤثر می باشد.

۲- آن را بپزید و با برنج تخمیر شده و یا گوشت گوسفند بخورید. برای معالجه ی سوزاک و مواردی که عادت ماهیانه، بی دلیلی و در غیرموقع قطع شده باشد مفید است.

۳- نشاسته  آن را بگیرید و روی ورم ها بگذارید. برای تحلیل ورم خیلی مفید است، گذاردن آن بر محل گزیدگی نیش زنبور اثر فوری مفید دارد.

۴- آن را بخیسانید و در بینی قرار دهید. برای قطع خونریزی بینی موثر است

telegram

همچنین ببینید

سیب زمینی شیرین وحشی

خواص بیشمار سیب زمینی شیرین وحشی

خواص بیشمار سیب زمینی شیرین وحشی   (WILD YAM (Dioscorea villosa سیب زمینی شیرین وحشی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *