قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / خواص گیاه دارویی گیاه اختر و گل اختر در طب سنتی را بشناسید
گل اختر
گل اختر

خواص گیاه دارویی گیاه اختر و گل اختر در طب سنتی را بشناسید

گل اختر

نام های دیگر گیاه اختر  در طب سنتی عبارت است از  :گل اختر- اختر گل.

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی گل اختر است . گل اختر گیاهی است از خانواده ی Cannaceae، چندساله با ریشه ی ضخیم و گوشتدار بلندی ساقه ی هوایی آن  تا ۱/۵ متر،   صاف و بدون کرک است  برگهای آن بزرگ ، نیزه ای ، دراز با رگبرگهای مشخص  رگبرگهای مشخصی به طول حدود نیم متر، نوک تیز، به رنگ سبز روشن، قاعده ی آنها پهن و به طور کلی مثلثی درشت است و بدون دمبرگ ساقه را در آغوش میگیرد. گلها یا گل آذین شل وگلبرگهایی به رنگ قرمز، نارنجی و زرد و گاهی دارای لکه هایی به رنگ دیگر در انتهای شاخه ی گل دهنده ظاهر می شوند  تخم آن مدور و ساخت شبیه گلوله ی تفنگ است. این گیاه وبمی آمریکای حاره است  و به سایر   مناطق دنیا |از جمله هندوستان وارد شده است، در ایران و اروپا و سایر مناطق نیز کاشته می شود.

ریشه اختر

خواص ریشه گل اختر

۱- آب جوشانده ی آن ,l بنوشید. مدّر ومعرق است، تب راقطع می کند، برای درمان استسقاو رفع تجمع آب زیر پوست مفید است و به عنوان تصفیه کننده ی خون در مواردبیماری یاز مؤثر می باشد.

۲- آن را بپزید و با برنج تخمیر شده و یا گوشت گوسفند بخورید. برای معالجه ی سوزاک و مواردی که عادت ماهیانه، بی دلیلی و در غیرموقع قطع شده باشد مفید است.

۳- نشاسته  آن را بگیرید و روی ورم ها بگذارید. برای تحلیل ورم خیلی مفید است، گذاردن آن بر محل گزیدگی نیش زنبور اثر فوری مفید دارد.

۴- آن را بخیسانید و در بینی قرار دهید. برای قطع خونریزی بینی موثر است

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *