قالب وردپرس درنا توس
خود مسمومیت چیست؟
مسمومیت

خود مسمومیت چیست؟

خود مسمومی چیست؟

در برخی کتابهای قدیمی طب و بهداشت و طبق نظر حکمای طب سنتی، یبوست به عنوان مادر تمامی بیماری ها شناخته شده است به طوری که به حکمای قدیم وقتی بیمار مراجعه میکرد اول به او منضج و سپس مسهل میدانند؛ یعنی با غذا، ابتدا مواد سمی موجود در بدن را آماده میکردند (میپختند) و سپس با گیاهان ملین و مسهل مواد سمی آماده شده را دفع میکردند و به عبارت دیگر؛ آنها بدن را از مواد مسموم پاکسازی میکردند. این روش بر اساس نظریه سیستم خود مسمومیتی استوار است که به معنای جذب میلیاردها میکروب حاضر در سطح روده و مخاط روده ای می باشد. از نظر آنها یبوست نه تنها یک بیماری، بلکه یک مصیبت به شمار می رفت. طبق این نظریه بدن بیمار دایماً به وسیلهٔ موادهضم  شدهٔ ناسالم و کثیف که در روده متوقف شده اند، آلوده میشود.

مسمومیت روده ای عامل اصلی پیر شدن افراد است.» «ژوزف فاویر

«عدم توفیق پزشکان ناشی از آن است که آنها در جهانی تخیل آمیز زندگی میکنند. آنها در بیماران خود، بیماری هایی را جست و جو میکنند که در کتابهای پزشکی ثبت و ضبط شد.ه است.» «دکتر الکسیس کارل، برندهٔ جایزهٔ نوبل پزشکی)”

غشای پوششی درون روده ها، که سطح آن تقریباً در حدود ۴۳ متر مربع است، چیزی به از یک قشر سلولی با کلفتی ۲۵ تا ۳۰ میکرون نیست (هر میکرون مساوی ۰/۰۰۱ میلی بشر است) در زیر این پوشش، با پیوستگی کامل، عروق مویی خون و لنفاوی قرار دارند که دیواره های آنها نازک تر است و سطح این عروق به ترتیب در حدود ۱۱ و ۵ متر مربع  مواد درون روده ها از خون داخل عروق مویی، به وسیلهٔ غشایی که از کاغذ ابریشمی هم نازک تر است، جدا می شوند.

بسیار اتفاق می افتد که به هنگام اختلال های گوارشی، میکروبهایی که معمولاً در رود بزرگ، (که آن هم از یک غشای تک سلولی پوشیده شده) منتشر می شوند، به سوی رود.ه کوچک بالا می روند. زندگی این میکروب ها با تولید گازها و مواد سمی همراه است. هنگامی که غشای روده ها ساختمان طبیعی و سالم خود را دارد بدن ما کاملاً در برابر هجوم این میکروب ها و سم ها مصونیت دارد؛ اما هنگامی که تغذیه ما ناسالم می شود این غشای ظریف به صورت غیر عادی پر از خلل و فرج میگردد و اجازه می دهد که به مقدار زیاد میکروبها سموم وارد جریان خون شود. کبد که خون ما را دریافت میکند و غدد لنفاوی که لنفهای جهاز هاضمه در آنها ریخته میشوند، به مثابه دستگاه های صافی به تصفیهٔ خونآلود میپردازند. اگر کبد و غدد لنفاوی مانع از عبور میکروب ها و سموم شوند مادهٔ ناسالمی از آنها نمیگذرد؛ اما اگر به طور مزمن از مواد ناسالم احاطه شوند و از عهدهٔ دفاع برنیایند امراض سختی در بدن ظهور میکند.

هر عمل گوارش، با گشاد شدن عروق مویی و با افزایش تعداد خلل و فرج آنها همراه است. بنابراین مهاجرت باکتریها و مواد سمی روده ها در داخل خون، در این هنگام افزایش مییابد. ”

 

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *