خونریزی بینی چگونه ایجاد می شود قسمت اول


خونریزی بینی چگونه ایجاد می شود قسمت اول

خونریزی بینی چگونه ایجاد می شود

در زمان های دور فال بین ها، خونریزی بینی را نشانه علاقه، خوش شانسی ویا مانع چشم زخم میدانستند خونریزی های بینی اغلب به دلیل شکنندگی، خشک شدن یا خراش بافت های داخلی بینی روی می دهد و یا زمانی که بینی درمعرض ضربات ناخواسته چون ضربه بوکس قرار میگیردبه گفته دکتر گراهام بویس (استادیار مرکز جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن دانشکده پزشکی دانشگاه لوئیزیانا در نیواورلئان) ناراحتی مذکور در مردان بیش از زنان شایع است که دلیل آن شاید بی توجهی مردان در مراقبت از خود باشد.

بینی عضوی با برونی محکم و درونی حساس

گرچه بخش بیرونی بینی دارای غضروفی محکم است ولی بخش داخلی آن پوشیده از رگ های خونی ظریف و یک لایه مخاطی است که به گفته دکتر بویس به سادگی و با کوچک ترین خراش یا ضربه دچار خونریزی میگردد. در اغلب موارد، خونریزی مربوط به مویرگ های کوچک بخش جلویی دیواره بینی است که مرز استخوان بینی و مویرگ ها را تشکیل و بینی را به دو بخش تقسیم می کند. پزشکان خونریزی این بخش را خونریزی قدامی می نامند که در جریان آن مویرگ هایی خونریزی می کنند که در بخش بالایی قرار دارندیکی از  دلایل اصلی خون ریزی های  قدامی صدمه دیدن بینی است. دلیل دیگر هوای خشک است که باعث شکنندگی  غشاء بینی و در نتیجه خونریزی میگردد. دکترجروم سی. گلداستین (استادیار و متخصص بیماری های گوش، حلق و بینی و سر و گردن بخش جراحی دانشگاه هاپکینز) معتقد است دلیل خونریزی بینی بعضی از افراددر زمستان، افزایش دمای بیش از حد منازل یا محیط کار است. که گاه دمای مذکور از دمای کویر و صحرا هم تجاوز می کند و در حین استفاده از وسایل گرمازا، رطوبت محیط کمتر از رطوبت کویر و صحرا میگردد که حدود ۲۹درصد است که حاصل آن خشک شدن مخاط بینی است دکترسی توماس باینگتون (استاد بالینی بخش گوش، حلق و بینی دانشگاه واشنگتن)دلیل دیگر ناراحتی مذکور را انحراف بینی میداند که طى بخشی از جداره میانی بینی در مسیر عبور هوا قرار گرفته و هنگام صحبت، جریان هوا مخاط بینی راخشک و آماده خونریزی می کند کشیدن سیگار مخاط بینی را خشک و خطر بروز خونریزی را افزایش میدهد.ناراحتی های جدی چون فشارخون بالا، سرطان خون و تومور از عوامل مؤثردیگر در خونریزی بینی است دکتر گلداستین توصیه می کند در صورت بروز خونریزی به دلیل نامشخص وهر دو ماه یک بار به پزشک مراجعه شودالبته دراغلب موارد خونریزی های بینی نگران کننده نیستند حتی اگر خون زیادی بیش از ۱۳۰ گرم یا نصف فنجان از بینی خارج شود. هرچند خونریزی های خفیف افراد را نگران و هزینه نظافت البسه را هم افزایش می دهد.

پیشگیری از خونریزی .

اقدامات زیر به منظور پیشگیری از خونریزی بینی توصیه می گردد:

حفظ رطوبت محیط : خشک شدن مخاط بینی یکی از دلایل شایع خونریزی است. با فراهم کردن رطوبت کافی در محیط، از خشک شدن غشاء داخلی بینی جلوگیری و به محافظت و حفظ رطوبت آن کمک کنید.ادامه خونریزی بینی چگونه ایجاد می شود قسمت دوم 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد