قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / خون درمانی در سکته
سکته
سکته

خون درمانی در سکته

خون درمانی در سکته

سکته چه مغزی و چه قلبی باشد باید سه دوره خونگیری پشت گوش و دستوپاها انجام گیرد و پس از پایان، خونگیری سه ماه بعد دوباره از سرگرفته شود. گرچه ممکن است در همان مرحله اول که خونگیری از پشت گوش ها انجام میشود لخته های عروق سر از میان برود اما ادامه درمان و خونگیری ضرورت تام دارد.

مرحله اول زالو پشت گوش ها
پشت هر گوش تعداد ۱۰ عدد زالوی کوچک بیاندازید، صبر کنید تا زالوها کاملا سیر شده و خودبهخود از پشت گوش ها جدا شوند سپس جای نیشها را با پنبه آغشته به الکل یا بتادین یا محلولهای ضدعفونی کننده دیگر تمیز کنید و از رساندن آب به جای زخم جلوگیری نمایید. پس از بند آمدن خونریزی داروهای زیر را طبق دستور آماده کنید و انجام دهید. تجربه نشان داده که پس از خون گیری با زالو تا قطع خونریزی چنانچه هیچگونه داروی ضدعفونی کننده بکار نرود احتمال عفونت بسیار کم میباشد مشروط بر اینکه پس از قطع خونریزی داروی گیاهی زیر ضماد شود.
ضماد زخم زالو
تخم گشنیز، آویشن، گل ختمی. داروها را آسیاب کرده و با آب جوش خمیر کنید و روی موضع ضماد نمایید تا ۲۴ ساعت باز نکنید و بگونهای ببندید که همواره مرطوب باقی بماند.
داروهای جوشانده را همچنان ادامه دهید و میزان مصرف را روزی سه بار بعد از هر غذا برسانید. داروهای دمنده در بینی (نفوخ) و آبزنها (نطول) را ادامه دهید.
مرحله دوم زالو پشت دستها
پشت هر دست ما بین انگشت کوچک تا انگشت سوم روی هر دست تعداد ۱۰ عدد زالوی متوسط بیاندازید و تمام دستورات مرحله اول را به اجرا گذارید.
این مرحله ۲۰ روز پس از مرحله اول زالودرمانی انجام میشود. داروهای جوشانده و نفوخ و آبزنها را ادامه دهید.
مرحله سوم زالو روی پاها
روی قوزکهای بیرونی تا انگشت سوم پا، روی هر پا تعداد ۱۰ عدد زالوی درشت بیاندازید و کلیه دستورات مراحل قبل را به اجرا گذارید.
حجامت
حجامت بیشتر نقش پیشگیرنده در سکته های مغزی و قلبی دارد. برای درمان سکته های پس از وقوع بهترین روش زالو درمانی است. چنانچه زالو در دسترس نبود حجامت عام و سپس حجامت پشت و در مرحله دیگر حجامت روی ساقین باید انجام شود.
حجامت چرخان
حجامت چرخان حجامت خشک و بدون خونگیری است. عضو بی حس شده را بادکش کرده و بادکش با قدرت دست بدون آنکه هوا وارد لیوان شده و باعث جدایی از پوست گردد، میچرخانند. مسیر حجامت چرخان برای فلج سکته از ساق پا به سمت پشت زانو و باسن و سپس ادامه آن در مسیر اندامهای فلج شده تا پشت گردن است. هر شب یا یک شب در میان و یا دو شب در میان بسته به نیاز بیمار باید تکرار گردد.

حجامت چرخان در کنار مراحل دیگر درمان بیماری را سریع و کمک قابل ملاحظهای در گرداندن حس و حرکت در اعضای بیحس شده بیمار میکند. بیمار بجای
استفاده از فیزیوتراپی از حجامت چرخان و ماساژ با روغن استفاده کند چرا که به مراتب نتایج چشمگیر و غیر قابل مقایسه های نسبت به فیزیوتراپی خواهد گرفت.
تدهین (مالش) روغن ریحان
ریحان سبز تازه- سه کیلو، روغن کنجد- یک کیلو. آب ریحان را بگیرید و با روغن کنجد روی آتش ملایم آنقدر بجوشانید تا آب برود و روغن بماند یک روز در میان تمام بدن را غیر از محل وضو مالش دهد و ۵ روز یکبار زودتر حمام نروید. مالش با روغنهایی همچون روغن سیاهدانه، روغن اسقیل، روغن قسط، روغن جوز هندی، روغن کنجد، روغن زیتون و روغن کرچک و سقز به تنهایی یا مخلوط با هم مفید است. نسخه های مالش برای سکته بسیار متنوع است که از ذکر آن خودداری میکنیم.
داروهای دودکردنی
هر روز به اندازه یک ماش صمغ عربی را سر سنجاق کرده آتش بزنید و پس از خاموش کردن در بینی بیمار دود کنید. نسخه های دودکردنی نیز متنوع بوده لذا از ذکر آن خودداری میکنیم. یبوست و اثر درمانی حقنه در سکته در بیماران سکته های، برای درمان یبوست، بهترین روش حقنه کردن (تنقیه است) نسخه زیر برای سکته و فلج و صرع و همه بیماریهای سرد دماغی و قولنج بلغمی علاوه بر دفع یبوست بسیار مفید است.
شحم الحنظل، قنظوریون دقیق، نانخواه (زنیان)، شبت از هرکدام یک مشت، انجدان، حلبه (شنبلیله)، سداب، سکبینج (سکبینه)، زهره گاو، بوره ارمنی، روغن بادام تلخ، عسل، آب. داروها را در یک من آب بجوشانید و صاف کنید سپس بوره و سکبینج و زهره و عسل را در آن بیامیزید و هربار ۵۰ تا ۸۰ مثقال حقنه کنید.
شرایط استعمال حقنه
اکثر اطباء اظهار داشتهاند که مقدار حقنه باید حدود ۵۰ مثقال تا ۸۰ مثقال باشد چنانچه مقدار دارو کم باشد اثر آن به اعضای بدن بخصوص اعضای عالی بدن نمیرسد و چنانچه زیاد از حد باشد ضرر آن زیاد است. حرارت و گرمای داروی حقنه هنگام استعمال باید متعادل باشد یعنی مایل به گرمی یا مطابق با گرمی داخل بدن باشد. داروی حقنه نباید زیاد غلیظ و برعکس نباید زیاد رقیقباشد. اگر داروی حقنه سرد باشد ایجاد باد و نفخ شدید  میشود و اگر زیاد گرم باشد باعث زخم در رودهها و اگر زیاد رقیق باشد
باعث جذب و انتشار آن در بدن شده و ضررهایی به بار میآورد و یا اینکه اثری نخواهد داشت و رقت و غلظت حقنه را باید با شدت بیماری تعیین نمود.بهترین وقت حقنه فصل سرما است و در پاییز و زمستان در مناطق سرد و یا هنگام روز که هنوز هوا گرم نشده و یا شب که هوا خنک شده است. استعمال حقنه در گرمای شدید مانند استعمال داروی زیاد گرم یا داغ است که باعث گرفتگی و غش میشود.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *