خون ماده حیاتی بدن / قسمت اول


خون ماده حیاتی بدن / قسمت اول

خون ماده حیاتی بدن

 خون مایع سرخ رنگی است که در تمام رگها جریان دارد و بدن از آن تغذیه می نماید، طعمش اندکی شور و دارای بوی خاصی است خون مرکب از گلبولهای سفید و سرخ و پلاسما است و مقدار آن در حیوانات پستاندار یک سیزدهم وزن بدن آنهاست. 

 ارزش خون در میان عامه مردم

به طور خلاصه آنچه عامه مردم از خون میدانند همان مادهٔحیات بخش و نشاط آفرین زندگانی است که یکی از نیازهای مهم و اساسی بشر می باشد. خون در نزد عامه مردم از جایگاه والایی برخوردار است و در تعاریف عامیانه گردش منظم، سالم و قدرتمند خون در بدن را به رودخانه ای پاک و زلال تشبیه می نمایند که موجب طراوت و سلامتی و حیات است. خون به مایع حیات معروف است و عقل حکم می کند که از این ماده مهم و حیات بخش با نهایت دقت و توجه محافظت شود تا انسان در مسیر بندگی دچار بحرانهای ناخواسته از کمبود این مهم نگردد.

کم خونی و شایعترین نوع ان 

یکی از گرفتاریهای انسان عصر تکنولوژی مسئله کم خونی است و همین امر موجب پیدایش .بیماری های گوناگون روحی و جسمی شده است آنچه که امروز یکی از شایعترین کم خونی ها در جهان محسوب می شود کم خونی ناشی از فقر آهن است و بنا به آنچه که در کتاب راهنمایی پزشکی خانواده ترجمه آقای احمد آرام آمده با احتیاط می توان گفت که هر کسی در زمانی از زندگی خود به کمخونی مبتلا خواهد شد. کمخونی (آنمی) که عبارت است از پایین تر بودن سطح هموگلوبین از سطح هنجاری آن در گردش خون رایجترین یافته عینی در حرفه پزشکی است. به هر حال برای داشتن چهره خوش رنگ و با طراوت، حافظه خوب و قوی و دست و پای گرم نیازمند به آهن هستیم. فقدان آن  خستگی، حواس پرتی و کاهش مقاومت بدن را در پی خواهد داشت.

آهن مهم ترین ماده خون

و و أنزلنا الحدید فیه بأس شدید و منافع للناس » و آهن را که در آن برای مردم خطری سخت و سودهایی است پدید اوردیم. پزشکان عمده ترین و شایعترین کم خونی را ناشی از کمبود آهن عنوان کرده اند. آهن عنصری معدنی است و نقش اساسی آن انتقال اکسیژن در بدن می باشد در کم خونی ناشی از فقر آهن گلبولهای قرمز قادر به حمل اکسیژن مورد نیاز بدن نبوده، در نتیجه فرد با کاهش تمرکز، خستگی، کسالت، افزایش احتمال سرماخوردگی و عفونت مواجه می شود؛ علاوه بر این آهن در بالا بردن توانایی دستگاه ایمنی فوق العاده مؤثر است. دکتر غیاث الدین جزایری در کتاب اعجاز خوراکیها درباره این فلز ارزشمند میگوید: آهن یکی از فلزات لازم و ضروری و مهم بدن انسان است در اهمیت آن همین بس که بگوییم رنگ قرمز خون و گوشت در اثر همین فلز است؛ زیبایی چهره، سرخ و سفید بودن آن قرمزی لب ها و خوش رنگی ناخن ها و نشاط زندگی مرهون همین فلز مهم است.

نقش آفرینی خون در بدن

خوانندگان محترم احتمالا واژه ریز مغذی ها را تا به حال شنیده اید معنای سادهتر این واژه شاید کوچک های بسیار بزرگ باشد، یعنی موادی که بدن ما میزان بسیار کم آن را لازم دارد، ولی همین مقدار کم آن قدر مهم است که اگر به بدن نرسد حتما سلامت ما به خطر میافتد؛ یکی از این ریز مغذی ها آهن است و خون جاری در عروق انسان از ۹۵٪ هموگلوبین و ۵٪ آهن تشکیل شده است.از قدیم مردم با زبان بی زبانی اهمیت و ارزش خون و نقش مهم آن را در سلامتی انسان در قالب تشبیهات و مثالهای زیبایی بیان داشته اند که حاکی از شناخت نقش مهم این عنصر حیاتی در بدن است. مثلاً می گفتند: خون همانند یک کشتی سیار پر از ارزاق است که از تمام بنادر سرزمین بدن عبور می کند و بارهای ارزاق و قوتی را که اهالی هر بندر لازم دارند تحویل می دهد و این کشتی حیات بخش پیوسته درحرکت است و مسئولیت بسیار مهم آن در ساری و جاری بودن در رگها نقش ریزمغذی آهن در سلامتی انسان گردش منظم و دقیق و سازنده خون در بدن نیازمند آهن و مقداری مسی است. آهن برای راحتی تنفس انسان نقش مهمی دارد؛ زیرا آهن در خون وظیفه انتقال اکسیژن به تمام سلولهای بدن و دفع دی اکسیدکربن را دارد.  خون ماده حیاتی بدن / قسمت دومخون ماده حیاتی بدن / قسمت سوم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد