قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / دارواش و خواص ان چیــــست؟؟؟
دارواش
دارواش

دارواش و خواص ان چیــــست؟؟؟

دارواش و خواص ان چیــــست؟؟؟

دارواش 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی دارواش است گیاهی است از خانواده ی Loranthaceae، انگلی و خیلی پرشاخه و منشعب. برگهایش سبز، ضخیم، ساده، بیضی دراز، متقابل، سفت و چغر مثل چرم و شاخه های آن بر حسب این که روی چه درختی زندگی انگلی را می گذارند، دارای اشکال مختلف میباشد، بعضی سبز و برخی چوبی هستند. گلهای آن دو پایه و زردرنگ است. میوه ی آن سته در ابعاد نخود و سفیدرنگ می باشد که داخل آن را گوشتچسبنده ای بادانه های ریز مانند خشخاش پر کرده است و تا ارتفاع ۰ ۱۱۰ متر از سطح دریا می روید. این گیاه روی انواع درختان زندگی میکند و مثل این می باشد که به درخت پیوند شده است، از شیرهای درخت میزبان استفاده میکند، معمولاً انگل درخت سیب، تبریزی و گلابی میباشد ولی روی انواع متعدد دیگر نظیر بادام، غان، ممرز، شاه بلوط، توت، فندق، گردو، کاج، اقاقیا و زیر فون نیز دیده شده است. در هندوستان، ایران، مناطق اروپا و شمال آفریقا انتشار دارد. در ایران روی تاج درختان ممرز، اوجا، ملج انجیلی و گاهی بید می روید، درجنگل های شمال ایران در سردشت دیده می شود.

طبیعت آن: گرم و خشک است

ترکیب شیمیایی: یک ماده ی چسبنده به نام ویسین در آن وجود دارد.

نامهای دیگر گیاه زاج در طب سنتی: واش-گی – داروش – شجره دبق – دبق -مویزک عسلی – کشمش کاولیا – کشمش کابلی – کشمش کولیان – کولیان – کالی – مویزه -مویزج – مویزک -مویزک عسلی – بسوقه – هدال – فلفل هوا – کشمش گاو.

خواص دارواش

داروی تقویت نیروی جنسی

اگر یک تا دو گرم از آن خورده شود، تونیک، ملین، محل، مدزو مقوی است، برای افزایش نیروی جنسی و تقویت قلب مفید میباشد، برای معالجه ی سرماخوردگی عمومی نافع است، رطوبت های رقیق و غلیظ را رفع میکند، داروی مفیدی برای معالجه ی لومباگو، رماتیسم و عضلات ضعیف میباشد.

درمان گیاهی سرگیجه

قلب را ضعیف میکند، مصرف زیاد آن موجب دلپیچه، سرگیجه و سنگینی می شود، ایجاد مسمومیت میکند و ممکن است موجب سکته ی قلبی، فلج قسمت اعضای پایین بدن و قطع تنفس و خفگی شود.

درمان گیاهی سیاتیک

آنها را بخیسانید، بعد پوست و تخم آن را بگیرید، سپس عسل آن را خارج کنید، بعد صاف کرده و با مغزگردو یا مغز دانه ی کوچک مخلوط و طبق دستور پزشک مصرف کنید. اگر کمی از آن خورده شود، برای پاک کردن سودا و بلغم و باز کردن گرفتگی ها و انسداد مجاری مفید است، برای درمان سیاتیک و امراضی سرد نافع می باشد.

مالیدن آن نرم کننده، تحلیل برنده و سر باز کننده ی دمل ها و ورمهای بلغمی و نرم کننده ی مفاصل السن.

ضماد آن با کندر برای رفع جراحتها و زخمهای بد نافع است.

درمان گیاهی کچلی

آن را با حنا مخلوط کرده و ضماد کنید. برای درمان کچلی نافع میباشد.

ضماد آن با آب آهک و آب انگور و عسل برای رویاندن ناخن مؤثر است.

درمان گیاهی کاهش فشارخون

آب جوشانده ی آن را بنوشید. تونیک است و موجب کاهش فشارخون می شود، برای تقویت کلیه مفید می باشد، رحم زنان حامله را آرام می کند، استخوان ها را استحکام می بخشد، برای افزایش ترشح شیر مؤثر است، ضداسپاسم، آرام بخش و بادشکن می باشد،

درمان گیاهی التهاب کبد

برای رفع التهاب کبد و تسریع در رشد مو استفادهشود، از پیش روی سرطان جلوگیری می کند، در مورد بزرگ شدگی طحال مؤثر است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *