قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / داشتن موی بلند با گیاه کلخونک
داشتن موی بلند با گیاه کلخونک
داشتن موی بلند با گیاه کلخونک

داشتن موی بلند با گیاه کلخونک

داشتن موی بلند با گیاه کلخونک

درخت کلخونک

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی درخت کلخونک است . درخت کلخونک گیاهی است از خانواده Anacardiaceae، درختی است کوچک به بلندی سه تا هفت متر کهگاهی در شرایط مناسب تا پانزده متر نیز میرسد و دارای تنه  نسبتاً قطور، ناصاف با پوسته صاف و تیرهرنگ می باشد. برگهای آن شانه ای فرد با دمبرگ، هر برگ مرکب از یک تا سه برگچهای تخم مرغی یا بیضی کشیده و نوکدار است که ابعاد آن ۱۰-۳×۷-۱/۵ سانتیمتر می باشد، روی برگها سبز روشن مایل به آبی براق و پشت آن ها سبز مات و کنار برگها کمی مژه دار است. گلهای آن گروهی و به صورت خوشه ای باز می باشد. میوه  آن کروی و کوچک در ابعاد یک نخود کمی بزرگتر با یک دم دراز و دارای پوست سبز است که دانهای در آن وجود دارد، پوست سبز میوه معطر و دانه ی آن روغنی است. این درخت در شمال سوریه، شمال عراق، افغانستان تا پنجاب و کشمیر انتشار دارد. در ایران در مناطق مختلف از جمله در ارتفاعات زاگرس تابلوچستان، کردستان در تنگه ی دیناور، کوه شاهو و اشتران کوه، غرب در قصر شیرین، مهران، پشتکوه و بیستون، لرستان در خرم آباد و شهبازان، خوزستان در دو گنبدان و اندیمشک، فارس در کازرون، کتل کمارج و تبریز، کرمان در حاجی آباد، باغین و راه شهداد، جیرفت در سبزواران، بلوچستان در سرباز، ایرانشهر کاروندا، خاش، زاهدان و کوه بم پشت، سیستان در کوه ملک سیاه، خراسان در بیرجند و قائن و در حوالی یزد دیده میشود.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:درخت سقز – گلخونک – کلخونک نرمه – کلخانک نرمه – گلخونک، کله – گلخنک کله – کروون -کسور –

خواص درمانی برگ کلخونک:

۱- آن را نرم بسایید، بعد با آب خمیر کرده و بر سر ضماد کنید. موها را دراز و سالم نگه می دارد.

۲- تازه  آن را بکوبید و ضماد کنید. باعث رویاندن مو در جایی که ریخته شده می شود.

۳- آن را نرم بکوبید و با سرکه مخلوط کنید و بمالید. برای رویانیدن و نرم کردن موی سر مؤثر است.

گال برگ درخت کلخونک

مشخصات: روی برگهای درخت کلخونک در اثر نیش حشره ای به نام Pemphigus Utricularius، گال هایی ایجاد می گردد که به شکل انجیر کوچک روی برگها ظاهر می شود.

ترکیب شیمیایی: دوتری ثرپن اسید – پیستاسیه نونیک اسید A و پیستاسیه نونیک اسید B – ۱/۳ درصد اسانس غنی فرار شامل کاپریلیک اسید – آرماد ندارن – کامفن – دیال لیمون-آلفا. ترپی نئول – آلفا.دی. پینن .

خواص درمانی گال برگ درخت کلخونک:

۱- آن را بخورید. قابض است،

درمان گیاهی تسکین درد معده

برای تسکین درد معده،

درمان گیاهی سرفه

سرفه و نرم کردن سینه مؤثر است،

درمان گیاهی آسم

برای درمان آسم

رفع عوارض سل سینه مفید می باشد.

۲- اگر آن را بکوبیدو باکره بخورید، اسهال خونی را درمان می کند

ضدسم مارو عقرب است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *