قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / دانستنی هایی از تیفویید (حصبه)
تشخیص حصبه چگونه است؟
تشخیص حصبه چگونه است؟

دانستنی هایی از تیفویید (حصبه)

دانستنی هایی از تیفویید (حصبه)

تیفویید (حصبه) چگونه ایجاد می شود 

بیماری تیفویید (typhoid fever) یا حصبه که به آن تب روده هم گفته می شود، نوعی عفونت باکتریایی ناشی از سالمونلا تیفی (SalmOnella typhi) است که از راه شیر، آب یا غذای آلوده انتقال مییابد و علایم آن عبارتند از:

سردرد،

هذیان،

سرفه،

اسهال آبکی،

بثورات (دانه های صورتی رنگ شکم و سینه،

 تب بالا

برای درمان تیفویید از آنتی بیوتیک و مایع درمانی استفاده میشود. در صورت عدم درمان، تیفویید می تواند موجب سوراخ شدن روده، نارسایی کلیه و التهاب صفاق (پریتونیت) شود.

عوارض تب حصبه چه چیزهایی هستند؟

اگر تب حصبه درمان نشود ممکن است فرد بیمار با سوراخ شدن روده و یا خونریزی شدید از مخاط روده مواجه شود.
چشم انداز تب حصبه چگونه است؟

چشم انداز بیماری حصبه بسیار امیدوار کننده است. درمان به کمک آنتی بیوتیک انجام می شود و معمولا می توان پس از پایدار شدن حال بیمار وی را از بیمارستان مرخص کرد.
البته حفظ بهداشت عمومی و فردی باید در خانه به خوبی رعایت شود زیرا که ممکن است خروج باکتری ها از بدن برای چند هفته ادامه داشته باشد.
اگر فرد بیمار به نحوی در تهیه غذا دخیل است باید تا زمانی که دو بار نمونه مدفوع وی عدم وجود باکتری را تائید می کند از دخالت در تهیه غذا خودداری کند.

چند نوع واکسن مختلف برای محافظت در برابر سالمونلا تیفی وجود دارد. این واکسن ها به صورت تزریقی و خوراکی موجود هستند که نوع تزریقی آنها به علت اینکه تنها یک دوز از آنها کافی بوده و عوارض جانبی کمتری نیز دارند ترجیح داده می شوند. این واکسن ها به مدت سه سال موثر هستند و می توانند حداقل به مدت دو هفته از شما در مقابل قرار گرفتن در معرض باکتری حصبه محافظت کنند.
ابتلا به عفونت با شرایط بهداشتی عمومی و فردی رابطه بسیار نزدیکی داشته و حفظ بهداشت می تواند تاثیر زیادی در پیشگیری از ابتلا به حصبه داشته باشد.

تشخیص حصبه چگونه است؟

در موارد شدید و متوسط، علائم بالینی و توضیحات بیمار در مورد مکان هایی که قبلا در آنجا بوده است (مانند مسافرت ها) می تواند تشخیص را برای پزشک ساده کند. برای تشخیص نهایی، نمونه خون و مدفوع فرد مورد آزمایش قرار می گیرد و باید حاوی باکتری حصبه باشد.
در مواردی که فرد بعد از مسافرت به بیماری دچار شده است، به علت شباهت علائم، باید احتمال ابتلا به وبا نیز مورد آزمایش قرار گیرد.

درمان حصبه چگونه است؟

ممکن است لازم باشد که فرد بیمار در بیمارستان بستری شده و برای جبران آب و نمک های از دست رفته، برای بهبود بیمار از مایع درمانی استفاده شود.
درمان این بیماری به کمک آنتی بیوتیک ها انجام می شود. در مواردی نادر ممکن است دارو های استروئیدی نیز در درمان فرد مورد استفاده قرار گیرد.

 

مطلب پیشنهادی

دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول   – توجه داشته باشید اهمیت دندانهای شیری به نوبه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *