دانستنی هایی از حساسیت کودکان به پادگن ها..


دانستنی هایی از حساسیت کودکان به پادگن ها..

دانستنی هایی از حساسیت کودکان به پادگن ها..

والدین باید کودکان خود را از بدو تولد، طبق توصیه پزشک و جدول زمان بندی شده، نسبت به انواع بیماری ها واکسینه کنند و این تزریق واکسن سر موقع باشد، نه با تاخیر.

واکنش حساسیت کودکان به پادگن ها 

کودکی که دچار حساسیت است در برخورد با پادگن ها بیشتر تحریک می شود و سیستم ایمنی او در هر برخورد با پادگن، شروع به ساختن پادتنی ویژه، ضد آن پادگن می کند، و هر چه میزان ساخته شدن این پادتنها به مرور زمان بیشتر شود، حساسیت کودک نیز افزایش مییابد. ممکن است تولید پادتن در سطح قابل توجه، هفته ها یا سالها طول بکشد، همچنین گاه پیش می آید واکنش حساسیت در یک شب نمایان شود، این حالت در نتیجهٔ تغییراتی که مدتها ادامه داشته است، به وجود می آید. زمانی که میزان پادتن به سطح بالایی برسد، عوارض حساسیت در اثر برخورد با پادگن، آشکار می شود.هنگامی که در سطح ماست سل های بینی، پوست، چشم، روده ها، شش ها و مجاری تنفسی، پادگن و پادتن به هم متصل می گردند، نوعی مواد شیمیایی از ماست سل ها آزاد می شود که دربرگیرندهٔ هیستامین و ترکیباتی است که موجب پدیدارشدن عوارض حساسیت می شوند. داروهای آنتی هیستامین از آزاد شدن این ترکیب حساسیت  زا جلوگیری می کنند.

راه های شناخت حساسیت کودک به واکسن:

برای آنکه متوجه شوید که آیا کودک‌تان نسبت به تزریق واکسن حساسیت دارد یا نه، گام های زیر را بردارید و آنها را به کار ببندید:1- والدین اگر فرزند دیگری دارند که قبلا واکسن زده است، باید ببینند که آیا او نسبت به تزریق واکسن حساسیت نشان داده بود یا نه. برخی موارد، حساسیت به واکسن جنبه ارثی دارد.2- والدین بررسی کنند که این کودک آیا به چیزهای دیگر نیز حساسیت دارد یا نه، مثلا تحقیقات نشان داده کودکانی که به خوردن تخم مرغ حساسیت نشان می دهند، نسبت به تزریق واکسن نیز واکنش نشان می دهند . واکسن آنفلوانزا از جمله واکسن های است که با حساسیت کودکان نسبت به تخم مرغ رابطه مستقیم دارد.اگزما؛ خارش، خشکی و قرمزی پوست 3- قبل از اقدام به تزریق واکسن کودک خود، ترکیبات واکسن را از پزشک بپرسید، مثلا ژلاتین، جیوه و آنتی بیوتیک ها از مواد مشترک در ساخت واکسن ها می باشند. بنابراین مهم است که بدانید آیا فرزندتان قبلا به این مواد واکنش شدید نشان داده است یا نه .4- قبل از تزریق واکسن، برای بررسی بیشتر کودک خود، تست آلرژی یا حساسیت برای او انجام دهید. در طی این آزمایش، حساسیت کودک نسبت به واکسن سنجیده می شود.5- اگر کودک خود را برای تزریق واکسن بردید و پس از تزریق واکسن علایمی مانند ورم، مشکلات تنفسی یا بثورات پوستی در او مشاهده کردید، نسبت به واکنش های آلرژی در او مشکوک شوید.6- اگر علایم بالا را در کودک خود مشاهده کردید، حتما او را نزد پزشک ببرید تا پزشک علایم را بررسی و نسبت به بر طرف کردن آنها اقدام کند.7- از مواد غذایی حساسیت زا، لیستی تهیه کنید تا از بروز هر گونه مشکل حساسیت زا در کودک پیشگیری شود.8- اگر کودکی دارید که مطمئن هستید حساسیت دارد، هنگام مراجعه به پزشک به او اطلاع دهید تا از دادن هر گونه دارو و واکسن حساسیت زا جلوگیری کند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد