قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / دانستنی هایی از سرخجه در کودکان
سرخجه در کودکان
سرخجه در کودکان

دانستنی هایی از سرخجه در کودکان

دانستنی هایی از سرخجه در کودکان

علت و نشانه بیماری سرخجه  در کودکان چیست 

ویروس سرخجه در تمامی طول سال وجود دارد، اما انتشار آن در فصل های زمستان و بهار بیشتر است. کودک ممکن است از طریق هوای آلوده به ویروس، بیمار شود. هوای اتاق به طور معمول در اثر ترشحات حلق و بینی فرد بیمار آلوده می شود. کودک، دو تا سه هفته پس از تماس نزدیک با فرد بیمار، علائم بیماری را آشکارمی کند. دوره واگیری بیماری از هفت روز پیش تا پنج روز پس از پیدایش علائم آن (دانه های قرمز رنگ پوستی) است. ویروسی سرخجه می تواند از جفت عبور کند و از مادر به جنین منتقل شود.

ba2688-1

در این حالت سرخجه مادرزادی پدید میآید که احتمال آن در ماههای آخر بارداری بسیار ضعیف تر از ماه های نخست است. چنانچه مادر به سرخجه مبتلا باشد، احتمال انتقالآن به جنین در سه ماههٔ اول بارداری ۲۵ درصد است. این احتمال در ماه چهارم، به ده تا بیست درصد کاهش مییابد و از ماه پنجم به بعد به صفر میرسد. سرخجهٔ مادرزادی نارسایی هایی در گوش، چشم، قلب و مغز نوزاد ایجاد می کند که ممکن است به کوری، کری و عقب ماندگی ذهنی او بینجامد. نشانه های بیماری علائم بیماری بادانه زدن در پوست آشکار می شود که با تب خفیف یک روزه (۳۸ درجهٔ سانتیگراد) همراه است.

کودکان بزرگتر و نوجوانان، ابتدا نشانههای نخستین راخفیف، گلودرد، سرفه های ملایم، بزرگ و حساسی شدن غدد لمفاوی پشت گوش و سررا نام برد. دانه زدن پوست با پیدایش نقاط قرمز رنگ روی صورت آغاز می شود. این دانه ها به سرعت به سایر نقاط بدن گسترش مییابند. گاهی اوقات، دانه زدن پوست دیده نمی شود، زیرا فرد بدون این که بداند پیش از این دچار سرخجه شده یا نه، نسبت به آن مصونیت دارد. دانه ها همراه با خارش، در مدت یک روز در سراسر بدن پخش می شوند، در روز دوم از صورت محو شده و تا روز سوم در سراسر بدن به کلی از بین می روند. غدد لمفاوی پشت گوش و سر، ممکن است تا هفته ها متورم باقی بمانند، بدون این که حساسیت و دردی داشته باشند. افراد بالغ گاهی پس از محو شدن دانه ها در صورت، از درد مفاصل (زانو، مچ و آرنج) شکایت می کنند. این دردها ممکن است تا ده روز ادامه داشته باشند.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *