قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / دانستنی هایی از عفونت های مجاری ادرار در کودکان
عفونت مجاری ادرار در کودکان
عفونت مجاری ادرار در کودکان

دانستنی هایی از عفونت های مجاری ادرار در کودکان

دانستنی هایی از عفونت های مجاری ادرار در کودکان 

علت عفونت های  مجاری ادرار در کودکان چیست؟

برخی از کودکان، به هنگام تولد و به طور مادرزاد، دارای مشکلاتی در مجاری ادرار هستند و کلیه ها، مثانه و پیشابراه آنان از آغاز تولد غیرطبیعی است. این کودکان نسبتبه عفونت مجاری ادرار بسیار حساس هستند زیرا وجود نقایص بدنی در این نواحی، موجب بسته شدن نسبی مسیر دفع ادرار شده و روند خروج ادرار از کلیه ها به خارج از بدن به راحتی صورت نمیگیرد.

برخی از این نقایص ارثی هستند، بنابراین، چنانچه هر یک از اعضای خانواده دارای نقایص مادرزادی مجاری ادرار باشند، باید به پزشک متخصص کودکان اطلاع داد تا این نکته را در پروندهٔ کودک ثبت کند. عفونت مجاری ادرار اغلب از طریق نوعی باکتری به نام اشرشیاکولی که به طور طبیعی در رودهٔ تمام انسانها زندگی می کند، ایجاد میشود. سایر باکتریها نیز میتوانند چنین عفونتی ایجاد کنند، ولی وقوع چنین امری، بسیار کم پیش میآید. خانمها به طور معمول حساسیت بیشتری به بیماری عفونت مجاری ادرار دارند زیرا: – پیشابراه آنها کوتاه است؛

– مجرای خروج ادرار در آنها نزدیک به مقعد است لذا احتمال تماس با باکتری اشرشیا کولی موجود در مدفوع افزایش مییابد. یک روش مهم پیشگیری از عفونت مجاری ادرار، رعایت بهداشت و شستوشوی مناسب پس از هر بار دفع ادرار و مدفوع است. سعی کنید ابتدا مجرای ادرار و سپس مقعد را شست وشو دهید تا باکتریهای موجود در مدفوع از طریق تماس دست به مجرای ادرار منتقل نشوند. چنانچه دارای نوزاد هستید، هر بار که او را عوض می کنید اصلی بهداشتی و ترتیب یاد شده را رعایت نمایید.

اگر فرزند شما در مرحلهٔ یادگیری ادرار و مدفوع ارادی است، تکنیک بهداشتی پیش گفته را به او آموزش دهید. گاهی اوقات موادی چون آب، صابون و لباس زیر تنگ موجب عفونت مجاری ادرار نزد دختران می شود. این نوع بیماری بیشتر از تحریک ناشی می شود نه از عفونت، باوجود این اگر ادامه یابد ممکن است به عفونت تبدیل شود. پسرانی که ختنه نشده اند، بیشتر به این بیماری دچار می شوند. شست و شوی روزانهٔ آلت تناسلی کودک، یکی از مناسبترین راههای پیشگیری از این بیماری است. نوشیدنی هایی مثل آبلیمو، پرتقال و گریپ فورت (که حاوی ویتامین C هستند) یاقهوه(که کافئین دارد) ممکن است باعث وقوع پیاپی این بیماری در کودکان شوند. در این حالت، بیماری ناشی از عوامل تحریک کننده است و عوامل عفونتزا نقشی ندارند.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *