دانستنی هایی از گیاه مشک طلا مشک…


دانستنی هایی از گیاه مشک طلا مشک…

دانستنی هایی از گیاه مشک طلا مشک...

 مشک طلا مشک

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی مشک طلا مشک است .مشک طلا مشک گیاهی است از خانواده نعناع Labiatae، که نوعی از پونه است و یک ساله و کوچک به بلندی۵ تا ۱۲ سانتیمتر میباشد. برگهای آن سبز تیره، باریک و نوک تیز و گل هایش به صورت سنبله های پنبه مانند و ریز و آبی مایل به بنفش است که بیشتر، گل این گیاه مصرف درمانی دارد تا اعضا دیگرش. این گیاه در غرب تهران، منطقه  کرج کنار رودخانه  کرج، جاجرود، در شمال ایران، در منجیل، آذربایجان، در اطراف تبریز، در مرازک اصفهان، در شرق در خراسان، دامغان، سمنان و در شیراز، قم، همدان و در بلوچستان در سرحد و زنجانک در تفتان و معمولاً در دامنه  کوههای کشور ایران می روید، در الوند به وفور یافت می شود و در این منطقه از نیمه دوم اردیبهشت گل می دهد. در شهرهای گرم تر گل آن زودتر باز می شود. نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:مشک طرامشیر - مشک طرامشک - مشک طرامشیع-گل فرنجمشک-اشتویا - اشترپای - توکليجه - کاکتو-کاکوتو - کاکوتی - رنگ.

گل مشک طلامشک

طبیعت آن: گرم و خشک است.ترکیب شیمیایی: اسانس روغنی فرار در این گل وجود دارد.

خواص درمانی گل مشک طلا مشک:

پانزده تا بیست و پنج گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده  آن را به مرور در طول روز بنوشید. تب بر، نرم کننده  سینه، بادشکن و مدرّ بول است، سیاه سرفه، برونشیت و روماتیسم را درمان می کند، قاعدگی را باز می نماید، نیروی جنسی را افزایش می دهد، متلاشی کننده  سنگ مجاری ادراری و صفراوی است، اخلاط بلغمی غلیظ بدن را که در شش ها یا امعایا رحم متمرکز شده اند دفع میسازد، غش و خفقان را درمان میکند، اگر موقع وضع حمل خورده شود، زایمان را آسان می کند.

 افراد گرم مزاج به مقدار زیاد نباید مصرف کنند، مصرف زیاد آن ادرار را خون آلود می کند، کشنده  جنین است؛ پس زنهای باردار باید از خوردن آن به کلی پرهیزکنند، خوردن و حتی بخور آن هم در زیر رحم باعث سقط جنین میشود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد