دانستنی هایی درباره بیماری تیفوس(Typhus)….


دانستنی هایی درباره بیماری تیفوس(Typhus)….

 

دانستنی هایی درباره بیماری تیفوس(Typhus)....

 بیماری عفونی است که توسط میکروارگانیسمی که اندازه ای بین باکتری و ویروس دارد (ریکتزیا) تولید می شود. پیش از عصر طب نوین و پیشرفتهای امروزی علم پزشکی، این بیماری به خصوص در مراکز شلوغ و پرجمعیت که نکات بهداشتی رعایت نمی شد شایع بود. عامل انتقال بیماری به انسان شپش و کک است. دوره کمون حدود ۱۴ روز است. علائم بیماری بصورت ناگهانی با تب وسردرد شدید شروع می شود. بعد از سه تا چهار روز بثورات صورتی رنگ ظاهر می شود.  اغلب همراه تب شدید حالت خواب آلودگی و گیجی در فرد پدید می آید. درمان زود هنگام با آنتی بیوتیک مناسب اهمیت دارد. ولی نکته مهمتر پیشگیری از ابتلا به بیماری با رعایت کامل نکات بهداشتی است.به طور کلی سه نوع تیفوس داریم . تیفوس اپیدمیک یا شپشی که عامل آن ریکتزیا پرووازکی می‌باشد و شایعترین نوع تیفوس است . تیفوس آندمیک یا تیفوس ککی یا تیفوس موشی که عامل آن ریکتزیا تیفی است . نوع سوم تیفوس کنه ای ( tick typhuss ) که عامل بیماریزا ( R.australiss) است .
  • وقتی صحبت از همه گیری تیفوس در گذشته می‌شود اغلب منظور تیفوس شپشی است .
ریکتزیاها باکتریهای کوچکی هستند که انگل اجباری درون سلولی میباشند. شکل ظاهری آنها بصورت میله‌ای یا کروی است.

دوره کمون

این دوره در تیفوس بین ۱ تا ۲ هفته و معمولاً ۱۲ روز است. مخزن بیماریمخزن ریکتزیاها در تیفوس شپشی (همه گیر) انسان و در تیفوس نوع موشی جوندگان می باشند.حشره ناقل در تیفوس شپشی، شپش در تیفوس موشی، کک و در تیفوس کنه‌ای کنه می باشد.

علایم و درمان

علائم معمولاً تب، لرز، درد عضلانی، سردرد، لاغری شدید ، بثورات پوستی (با یا بدون اسکار ) است. درمان با آنتی بیوتیک هایی نظیر تتراسیکلین، داکسی سیکلین یاکلرامفنیکل می‌باشد . رعایت بهداشت فردی در کنترل همه گیری ها بسیار ضروری است .

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد