قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / دانستنی هایی درباره سنگ های صفراوی در طب سنتی
نشانه های سنگ های صفراوی چیست؟
نشانه های سنگ های صفراوی چیست؟

دانستنی هایی درباره سنگ های صفراوی در طب سنتی

دانستنی هایی درباره سنگ های صفراوی در طب سنتی

نشانه های سنگ های صفراوی چیست؟

در بسیاری از افراد مبتلا به سنگهای صفراوی، علایمی وجود ندارد. در این موارد، عارضهای پیش نمی آید و درمان خاصی به آنها توصیه نمیشود. 

تشخیص بسیاری از سنگهای صفراوی به ویژه در موارد بدون علامت، به طور اتفاقی در خلال آزمایش هایی که برای ناراحتیهای دیگر به عمل می آیند داده می شود. در مواردی که پزشک نسبت به وجود سنگهای صفراوی مشکوک است، از سونوگرافی مجاری صفراوی؛ سی. تی. اسکن؛ ام.آر.آی، کوله سینتی گرافی (HIDASCan): کولانژیو پانکراتوگرافی آندوسکوپیک معکوس (ERCP) و آزمایشی خون (برای تعیین وجود علایم عفونت، انسداد، پانکراتیت یا یرقان) استفاده می شود.

نشانه های سنگ صفراوی :

علایم حمله  قلبی،

آپاندیسیت،

زخم پپتیک (زخمهای معده یا اثنیعشر)،

سندرم رودهی تحریک پذیر (IBS)،

فتق هیاتال،

پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) و هپاتیت شباهت دارند. بنابراین تشخیص دقیقبیماری حائز اهمیت است.

چنانچه هر یک از علایم زیر، همراه با علایمی که ذکر شد در شما وجود دارد، فورا به پزشک مراجعه کنید:

لرز

تب خفیف

زردرنگ بودن پوست یا صلبیه چشم

من تغییر رنگ مدفوع به رنگ شبیه خاک رس

درمان عبارت است از عمل جراحی. متداولترین عمل جراحی در سنگهای صفراوی عبارت است از کوله سیستکتومی لاپاروسکوپیک (برداشتن کیسه  صفرا از طریق وارد کردن ابزارهای جراحی و دوربین ویدیویی بسیار کوچک به داخل شکم، از راه برش هایایجاد شده بر روی آن). ه از درمان های غیرجراحی فقط در مواردی که فرد مبتلا به بیماریهای خطرناکی است که مانع از عمل جراحی می شوند و تنها درسنگهای کلسترول استفاده میشود.

معمولاً سنگها پس از درمان های غیرجراحی عود می کنند. این درمان ها عبارتند از: تجویز داروهای ساخته شده از اسید صفراوی مانند یوروسیدول (Actigall) و چنو دیول (CheniX) و یا تزریق مستقیم متیل ترتبوتیلاتر به داخل کیسه ی صفرا که می تواند سنگها را طی ۱ تا ۳ روز حل کند. البته داروی مزبور، نوعی داروی بیهوشی قابل اشتعال است و میتواند اثر سمیداشته باشد.

آزمایش‌ها و روش های تشخیصی سنگ کیسه صفرا عبارت‌اند از:

آزمایش‌هایی با هدف تهیه تصویر از کیسه صفرا: پزشک احتمالاً به منظور به دست آوردن تصاویری از کیسه صفرا دستور انجام مقطع‌نگاری رایانه‌ای (سی.تی.اسکن) و سونوگرافی شکم را می‌دهد. این تصویرها را می‌توان برای بررسی وجود نشانه ها و علایم سنگ کیسه صفرا تحلیل کرد.
آزمایش‌هایی با هدف بررسی وجود سنگ در مجراهای صفرا: استفاده از ماده‌های رنگی خاص (ماده حاجب یا ماده کنتراست زا) در آزمایش برای مشخص کردن مجراهای صفراوی در تصویر به پزشک کمک می‌کند تا تعیین کند که آیا سنگ انسدادی را به وجود آورده است یا خیر. اسکن HIDA، کولانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد اندوسکوپیک (ERCP) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام.آر.آی.) از این گروه آزمایش‌ها به شمار می‌روند. سنگ‌های صفراوی مشاهده شده در ERCP را می‌توان طی انجام این آزمایش خارج کرد.
آزمایش‌های خون به منظور بررسی عوارض: در آزمایش‌های خون، عفونت، زردی، التهاب پانکراس (پانکراتیت) یا دیگر عوارض ناشی از سنگ کیسه صفرا مشخص می‌شود.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *