قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / دانستنی هایی درباره ورم غشای مخاطی بینی در کودکان
ورم غشای مخاطی بینی در کودکان
ورم غشای مخاطی بینی در کودکان

دانستنی هایی درباره ورم غشای مخاطی بینی در کودکان

دانستنی هایی درباره ورم غشای مخاطی بینی در کودکان

تب علفی و ورم غشای مخاطی بینی درکودکان چیست؟

ورم غشای مخاط بینی، در اثر حساسیت (حساسیت بینی) به وجود میآید و علائمی چون عطسه، آبریزش از بینی و خارش بینی را آشکار می کند. چنانچه این بیماری در فصلهای بهار، تابستان یا پاییز روی دهد، حساسیت فصلی بینی نامیده می شود (پیش از این تب علفی نامیده می شد). اگر بروز بیماری در سراسر سال باشد، به آن حساسیت دائمی بینی میگویند. این بیماری در نوزادان و کودکان کمتر از شش سال به ندرت روی میدهد.

این کودکان، اغلب دچار حساسیت غذایی می شوند  تب علفی به طور معمول در ده درصد از کودکان مدرسه ای روی داده و موجب غیبت های پیاپی آنها از مدرسه می شود. بسیاری از این کودکان دارای والدین مبتلا به تب علفی یاآسم هستند. این امر نشان دهندهٔ ارثی بودن بیماری است. حضور مواد حساسیت زایی چون گردوغبار و گردهٔ گیاهان در محیط بیرون، یا عواملی چون ذرات پریاپوست حیوانات خانگی در محیط خانه، موجب می شوند تا کودک در صورت داشتن حساسیت به این عواملی، دچار واکنش شده و به تب علفی مبتلا شود. خوشبختانه بیشتر کودکانی که دچار حساسیت بینی هستند، رفته رفته بهبود می یابند.

برای مثال، پسر بزرگ من در کودکی به حساسیت شدید بینی مبتلا بود، ولی حساسیت او تا رسیدن به سن بلوغ بهبود یافت. علت های بیماری کودکانی که مستعد ابتلا به حساسیت هستند، در صورت تماس مداوم مواد حساسیتزا با جدار داخلی بینی شان، شروع به ساختن پادتن علیه این عوامل می کنند. این پادتنها و مواد حساسیتزا، سپس به سلولهایی ویژه (ماستسلها) متصل شده وموجب آزاد شدن هیستامین از این سلولها می شوند.

هیستامین مادهای شیمیایی است که غشای مخاطی بینی را متورم می کند و ترشحات سلولهای بینی را افزایش میدهد. این نوع حساسیت، به طور معمول در ماههای اردیبهشت و خرداد که گردهٔ گیاهان فراوان است، دیده میشود. در سایر ماه های تابستان و پاییز بسته به نوع پوشش گیاهی منطقه، شیوع بیماری در منطقه های گوناگون متفاوت است.

بیشترین مادهٔ حساسیتزایی که در تمامی خانه ها یافت می شود، گردوغبار است. حتی تمیزترین خانه ها نیز به طور کامل، بدون گرد و غبار نیستند. لوازمی چون تشک، مبل، فرش و پتو همیشه دارای گردوغبار هستند. پر، از دیگر مواد حساسیتزاست که در متکا و لحاف وجود دارد. کپک نیز در مناطق مرطوب و کم نور رشد کرده و ممکن است در داخلی و خارج خانه ها یافت شود. برخی کودکان به حیواناتی خاص، چون سگ، گربه یا پرندگان حساسیت دارند.برخی از انواع سگها حساسیت زاتر از دیگرگونه ها هستند. بلندی یا کوتاهی موی سگ تأثیری در ایجاد حساسیت ندارد، زیرا ریزش پوست سگ به صورت ذرات شوره مانند،موجب حساسیت می شود.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *