دانستنی هایی درباره ویتامین B یاریبوفلاوین


دانستنی هایی درباره ویتامین B یاریبوفلاوین

دانستنی هایی درباره ویتامین B یاریبوفلاوین

  جگر غنی ترین منبع این ویتامین است و بعد از آن مخمرجو مشعل شماره دو را در دست خواهد داشت. در شیر و برگهای سبز وجود دارد. لیکن باید از راه پختن به بدن برسد.مهمترین علائم کمبود این ویتامین ارغوانی شدن زبان است ممکن است چین و چروک در اطراف لبها دیده شود. ترک خوردگی لبها نیز از آثار کمبود این ویتامین است. در زمان پیشرفت این بیماری در کنار لبها زخمهای مقاومی دیده میشود و بالاخره کمبود آن باعث پیدا شدن چین و چروک در همه صورت است. در این وقت چهره حالت پیری را نشان میدهد که با کمبود دید چشمهاهمراه است. اگر ویتامین A و E به اندازه کافی موجود باشد. دید چشم ها در روز بهتر از شبهاست در زمان کمبود این ویتامین یک سری مویرگهای نازک در چهره ظاهری می شود که در گونه ها زیادتر است. اگر مدتی زیاد این ویتامین به بدن نرسد، آب مروارید در چشمها پیدا می شود. اگر در همان اوایل بیماری این ویتامین به بیمار برسد. عوارض پیداشده، جبران پذیر خواهد بود . اما اگر مدتی گذشت بهبودی حاصل نخواهد شد. خونریزی در چشم و زخمهای لب و زبان ارغوانی از ویژگیهای کمبود ویتامین B۲ میباشد.این آثار در کمبود سایر ویتامینهای گروه B هم کم و بیش دیده می شود.ریبوفلاوین خود دارای اهمیت به سزایی نیست، اما چون با آنزیمهای دیگری زیاد همراه می شود، دارای ارزش بیشتری میگردد. این آنزیمها بیشتر از اسیدهای آمینه درست شدهاند. لذا فقدان هریک از اسیدهای آمینه این آنزیم را مختل می سازد.عوارض کمبود ریبوفلاوین در اثر کمبود آنزیم است نه فقدان یک ماده غذایی واحد. از این نکته روابطه پیچیده غذا و آنزیمها استنباط می شود.شک نیست که برطرف شدن عوارض کمبود ویتامین B۲، بهبودی چشمگیری را دربر دارد.مثلا به محض این که کمبود فوق جبران شود. دید چشمها به حالت اول بر میگردد. ناراحتی های چهره از هر کمبود ویتامینی که بوجود آمده باشد، به محض این که آن ویتامین وارد بدن شد. کم کم شادابی و جوانی خود را نشان میدهد.اثرات فزیولوژی ویتامین B یا ریبوفلاوین ها خیلی مهم است. زیرا با اسید فسفریک و پروتئینها ترکیب شده، مادهای بدست می اید که ناقل هیدروژن است .لذا سهم مهمی در اکسیداسیون یا ترکیب با اکسیژن را بر عهده دارد. به این معنی که این ترکیبات فلاونی هیدروژن ناقل خود را با اکسیژن اطراف سلول ترکیب کرده آب بدست می آید. این آب در ترکیبات شیمیایی داخل وخارج سلولی، اثرات مهمی را داراست.کمبود ریبوفلاوین ها، عوارض زیادی را از قبیل ورم پوست، اسهال و استفراغ، دردهای ضعیف عضلانی و کم شدن درجه حرارت و فشار خون و غیره را بوجود می آورد. عللی فوق را کم شدن ترکیبات هیدروژن واکسیژن داخل سلولی میدانند. کمبود این ویتامین همراه با تیامین و نیاسین است. از این رو کمبود این دوویتامین به علائم کمبود E اضافه می شود(هرجاعوارضی پیدا شود، هرسه ویتامین مسئولند).

منابع ریبوفلاوین یا ویتامین B۲

برنج، گندم، بادام زمینی، ذرت، بامیه، پیاز، ترب، ترشک، هویج، نخود فرنگی، گوجه فرنگی،کنگر، کلم، لوبیا، قارچ خوراکی، تره، کاسنی، کدو، مالت جو، شلتوک برنج، چاودار، عدس، لوبیا چشم بلبلی ، ماشی ، نخود ، بادام ، گردو، چغندر، بادمجان ، جعفری ، اسفناج، علف چشمه، ترتیزک ، کاهو، گشنیز، سیبزمینی و مارچوبه، وارزن .

ویتامین ۱ B « تیامین»

این ویتامین که یکی از ویتامینهای گروه B میباشد. رال مهمی در بدن دارد. یکی شرکت در تبدیل گلوکز به انرژی برای گلبولهای قرمز خون ، دیگری چون اسید لاکتیک و اسید پیروبیک برای سلولهای مغزی سمی هستند. فقدان ویتامین B مسمومیت را زیاد می کند. زیرا وجود آن باعث دفع این دو اسید از خون می شود. در کمبود ویتامین ۱ B چون تولید انرژی ناقص است یک کندی جذب در جداره رودهها بوجود می اید و شیرههای هاضمه کار خود را به خوبی انجام نمی دهند. لذا عمل جذب و دفع در سرتاسر دستگاه گوارشی مختل می شود و مواد غذایی هضم نشده، دفع میگردد. از طرفی چون عمل روده بزرگ دفع اب است.هرچه مدفوع دررودهها بیشتر بماند. بیشتر خشک شده یبوست پیشیمیاید.همه عوامل بالا به علت تولید انرژی کم ، ناقص است. لذا می توان گفت که امر تغذیه مهمترین نمایشگر نحوه تولید انرژی در بدن است. زیاد شدن اسید پیروبیک و اسید لاکتیک در بدن به زیان ارگانها به خصوص قلب و اعصاب است. یکی از عوارضی کمبود ویتامین ایجاد دردهای پراکنده و عوارض روحی است.

منابع کمبود ویتامینB1

جوانه جو و گندم، پوست برنج، گردو، لوبیا چینی (سویا)، نخود، عدس . این ویتامین برای جوانه زدن تخم گیاهان لازم است. ویتامین ۱ Bنیز در گوجه فرنگی، سیب درختی، انگور، ترشک،تره، ترب، قارچ خوراکی، کدو ، کنگر، انار، پرتقال ، به ، خرما، خربزه، خرمالو، باقلا، هلو ، نارگیل ، موز، پسته، فندق و بادام زمینی موجود است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد