قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / دانستنی هایی در مورد علل و انواع ناهنجاری های ارتودنسی
اهنجاریهای ارتودونسی اشکالات فکی
اهنجاریهای ارتودونسی اشکالات فکی

دانستنی هایی در مورد علل و انواع ناهنجاری های ارتودنسی

دانستنی هایی در مورد علل و انواع ناهنجاری های ارتودنسی 

 

علت ابتلاء به ناهنجاریهای ارتودونسی اشکالات فکی – دندان چیست؟

گر چه در بسیاری از موارد این مشکلات ارثی و مادرزادی است، لیکن در سایر موارد سهل انگاریهای شخصی و خانواده و یا سایر افراد (جامعه سبب پیدایش این مشکلات می شوند. برای مثال به موارد زیرمیتوان اشاره کرد:2

۱ – بی اهمیت شمردن دندانهای شیری و عدم مراقبت از آنها

۲ – عدم مراجعه به دندانپزشک، مراقبت از دندانهای شیری و بردن کودکان جهت معاینات دندانپزشکی دو اصلی مهم در پیشگیری از ناراحتیهای ارتودونسی است یکی از علل کج و نامنظم شدن دندانها بی توجهی به دندانهای شیری است. بسیاری از ناهنجاریهای ارتودونسی در سنین کودکی قابل پیشگیری است بردن کودکان از سنین قبل از دبستان نزد دنداز جلوگیری کند.

۳امکان نباید از شیشه شیر استفاده کرد زیرا این کار سبب تغییراتی در قوسهای دندانی و عمل بلع کودک می شود.

انواع ناهنجاری های ارتودنسی:

اختلال‌های فکی و دندانی یا مال اکلوژن دانش‌واژه دندانپزشکی برای مشکلات مربوط به روی هم قرار نگرفتن (مشکل در بایت) دندان‌ها است. همگی ما تا حدی دچار چنین اختلال‌هایی مثل کجی دندان،جابجایی،انحراف، جلو و عقب بودن فک هستیم. اما باید توجه داشت که قابل ملاحظه بودن شدت این ناهنجاری‌ها بروز مشکلات دهان و دندان را در پی دارد و در شیوه گفتار و غذا خوردن فرد اختلال ایجاد می‌کند و به پوسیدگی دندان و مینای دندان می‌انجامد. دیگر پی‌آمد اختلالات فکی و دندانی کاهش جذابیت چهره و تحت الشعاع قرار گرفتن زیبایی فرد است. بنا به این دلایل رایج‌ترین دلیل مراجعه به متخصص ارتودنسی را باید اختلال‌های فکی ـ دندانی(جابجایی، انحراف، جلو و عقب بودن فک) دانست.

دندان‌های ردیف بالا و پایین در بهترین حالت به خوبی روی یکدیگر قرار می‌گیرند و جفت می‌شوند. دندان‌های بالا باید اندکی روی دندان‌های پایین را بپوشاند. تمام دندان‌ها باید ردیف و منظم باشند و فاصله بین آنها برابر باشد.

جلو بودن فک:

دندان‌های بالا در این حالت جلو می‌آید یا در اصطلاح با دندان خرگوشی مواجه می‌شویم. کوچک بودن فک پایین می‌تواند دلیل دندان خرگوشی و جلو بودن فک باشد. مکیدن انگشت شست یا پستانک نیز به دلیل رو به جلو راندن دندان‌ها باعث ناهنجاری جلو بودن فک می‌شود و حتی گاهی شکل سقف دهان (کام بالا) را تغییر می‌دهد.

مشکل به‌ هم فشرده یا فاصله‌دار بودن دندان‌ها:

علت این ناهنجاری فاصله بسیار زیاد یا بسیار کم بین دندان‌ها است. به‌هم فشرده بودن دندان‌ها باعث می‌شود دندان‌های دائمی به شکل مناسب در نیایند یا در لثه باقی بمانند و با دندان نهفته مواجه شویم.

انحراف فک:

خط مرکزی جلویی بین دندان‌های پیشین بالایی در موارد انحراف فکبر روی خط مرکزی دندان‌های پیشین پایین منطبق نیست به هم نرسیدن دندان ها (عدم همپوشانی دندان‌های پیشین  یا اپن بایت) در به هم نرسیدن دندان، اگرچه دندان‌های آسیا روی هم می‌آیند، اما دندان‌های پیشین بالا و پایین همپوشانی ندارند و دهان به دلیل فاصله عمودی بین دندان‌ها همواره باز به نظر می‌رسد. این ناهنجاری در یک یا هر دو سمت دهان رخ می‌دهد.

اور بایت:

دندان‌های پیشین جلویی در حالت اور بایت بیش از اندازه پایین می‌آید و روی دندان‌های پیشین پایینی را می‌پوشاند و دندان‌های پایین در موارد شدید این اختلال در سقف دهان فرو می‌رود.

آندربایت:

دندان‌های پیشین پایین در این حالت از دندان‌های پیشین بالا جلوتر هستند.

کراس بایت:

در این حالت یکی از دندان‌های بالا یا تمام آنها در جهتی نامناسب روی دندان‌های پایین قرار می‌گیرد.

چرخش:

چرخش به موردی گفته می‌شود که دندان چرخیده باشد یا نوک دندان از جای اصلی خود خارج شده باشد.

جابجایی فک:

در این حالت دندان‌ها در محلی غیر از محل اصلی از لثه خارج می‌شود دندان‌های جلو در حالت طبیعی باید اندکی روی دندان‌های پایین را بپوشاند. اختلال‌های فکی ـ دندانی، یا روی هم نیامدن و جفت نشدن مناسب دندان‌ها، بر حسب میزان روی هم آمدن دندان‌ها کلاس بندی می‌شود. استخوان‌های فک نیز جهت بررسی وضعیت‌شان در ارتباط با دندان‌ها معاینه می‌شوند.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *