قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / دانستنی های اشک چشم (عملکرد دستگاه اشکی)
اشک چشم
اشک چشم

دانستنی های اشک چشم (عملکرد دستگاه اشکی)

 دانستنی های اشک چشم (عملکرد دستگاه اشکی)!!

اشک چشم (عملکرد دستگاه اشکی)

نمایی از ساختمانهای غدد اشکی

مجاری ترشح اشک

کسیه اشکی

مجرای اشکی – بینی

سوراخ مجرای اشکی بینی

محوطه بینی 

اشک توسط غدد اشکی تولید می شود که در بالای چشم قرار گرفته اند. این غدد به طور پیوسته مایعی نمکی ترشح میکنند که با پلک زدن بر روی سطح .چشم پخش شده و از راه بینی تخلیه می شوند یک لایه ی محافظ تشکیل داده که چشم را لغزنده و گردوغبار و کثافات را به بیرون می راند. همچنین حاوی ماده ی ضدباکتری نیز می باشد. وقتی گریه می کنید یا چشم توسط یک ماده ی شیمیایی یا جسم خارجیتحریک می شود تولید اشک افزایش مییابد.

اشکی مایعی است حاوی آب و نمک و سایر مواد لازم و حفاظت کننده که توسط غده های اشکی ترشح میشود. غدد اشکی از ضمایم چشم هستند و قسمتی مهم از دستگاه بینایی به شمار می آیند. اشک که به صورت یک غشاء نازک روی قرنیه و ملتحمه ی چشم قرار میگیرد شامل سه لایه است:

۱- لایه ی داخلی یا عمقی که به حالت بلغمی بوده و توسط سلولهای غدهای موجود در بافت ملتحمه ترشح می شود،

۲ – لایه ی میانی که از آب و نمک ترکیب شده است.

۳-| غدد ترشح کننده ی چربی موجود در پلک تولید میگردد.

غدد اشکی در بالای لبه ی خارجی هر چشم قرار دارند و مواد رقیق یا آبکی اشک را تولید می کنند . غدد تولیدکننده ی مواد لزج در ملتحمه ی چشم قرار دارند و ترشحات بلغمی آنها با مواد رقیق و آبکی اشک مخلوط شده و تشکیل یک پرده ی نازک و حفاظت کننده ی بهتری را می دهند.

به طور کلی اشک قسمت مهم دستگاه دفاعی چشم می باشد. اشک شامل یک نوع مایع نمکی است که توسط غدد اشکی که در قسمت فوقانی پلک ها واقع شده اند ترشح میشوند. اشک بافت ملتحمه ی سطح چشم را به طور مرتب روغن کاری و نرم کرده، مواد زاید و زیان آور مثل مواد شیمیایی، غبار و غیره را می شوید و از ان خارج میکند. علاوه بر انها اشک حاوی یک نوع مادهای ضدمیکروبی است که به طور طبیعی به محافظت از چشم ها در مقابل عفونت و میکروب ها کمک میکند.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *