قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / دانستنی های بیماری ام اس 
بیماری ام اس 
بیماری ام اس 

دانستنی های بیماری ام اس 

دانستنی های بیماری ام اس 

 

برای آنکه سیستم ایمنی کارشی را درست انجام دهد، باید بتواند خودی (سلولها، بافتها و ارگانهای تشکیل دهنده ی بدن) را از مهاجم (ویروس، باکتری یا هرگونه متجاوز دیگری که با ژنهای ما همخوانی ندارد) تشخیص دهد. قابل توجه است که بدانیم:

سیستم ایمنی به قدری نیرومند است که اگر هورمونهای حاملگی خانم باردار وجود نداشت تا این سیستم را سرکوب کند، این سیستم جنین در حال رشد را پس میزد – با وجود آنکه ژنهای جنین با بخشی از ژنهای مادر، مشترک است

سیستم عصبی:  فرمانده بدن

سیستم عصبی که تمام فعالیتهای بدنی کنترل می کند، از نورونها(neuron: سلولهای عصبی) تشکیل شده است. هرکدام از این نورونها شامل دو بخش است: یکی تنهای سلول و دیگری امتدادی از این سلول به نام اکسون (axon). هر آکسون با مادهای محافظ یا عایق به نام میلین (myelin) پوشیده شده است. نورونها توسط رشته های کوچک و بزرگی به نام عصب، با هم ارتباط می یابند. .

سیستم عصبی اساساً از دو بخش تشکیل شده است: سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، محیطی شامل یک شبکهی شاخهای از اعصاب و آکسون ها که سیستم عصبی مرکزی سیستم عصبی هدایت سه نوع بنیادی از پیامهای الکتریکی را به اقصی نقاط بدن برعهده دارد:

پیامهای حرکتی: این پیامها از سیستم عصبی مرکزی شروع به حرکت کرده و از طریق سیستم عصبی محیطی به عضلات و سایر اندامها می روند

پیامهای حسی: این پیامها از گوشیها، چشمها، پوست و دیگر اندامهای حسی به سیستم عصبی مرکزی بازمیگردند و اطلاعاتی از محیط پیرامون .

پیامهای فراگیر hegate( این پیامها در داخل سیستم عصبی از سلولی به سلول دیگر رفته و به نظر میرسد مسئول بسیاری از عملکردهای شناختی مثل تفکر و حافظه باشند .

مطلب پیشنهادی

ترمیم اپیزیوتومی

دانستنی هایی درمورد مراقبت و بهبود ترمیم اپیزیوتومی

دانستنی هایی درمورد مراقبت و بهبود ترمیم اپیزیوتومی     انجام اپیزیوتومی درست قبل از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *