دانستنی های شگفت انگیز  از گیاه ترب وحشی


دانستنی های شگفت انگیز  از گیاه ترب وحشی

دانستنی های شگفت انگیز  از گیاه ترب وحشی

 ترب وحشی را ترب اسبی و ترب تند هم می گویند نام آن به عربی  فجل پری است  ترب وحشی را در فرانسه  اهلی کرده می کارند و برگ سبز آن است در بازار سبزی فروشی می فروشد.ساقه ترب وحشی محکم است و از پنجاه سانتیمتر تا یک متر ارتفاع پیدا و شبیه به پر است زیرا دندانه دندانه است بدن اینکهتقسیم شده باشد. گلهای ترب وحشی سفید و کوچک و بودار است و به شکل خوشه در سر ساقه ها جمع  میشود و معطر هستند. ریشه ترب وحشی عمودی، گوشتدار و به رنگ سفید مایل به زرد است. نوعی از ریشه ترب وحشی را کشف کرده اند که طول آن دومتر و قطر آن ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر بوده است. ریشه ترب وحشی را وقتی از دل خاک درآورید و مصرف کنید که حداقل بیش از یک سال ازعمر آن گذشته باشد. ریشه ترب وحشی را بهتر است تازه مصرف کنید ولی اگر میخواهید آن را خشک کنید باید ورقه ورقه نازک از آن ببرید و در حرارت کوره خشک کنید.

کمی از تاریخ ترب وحشی

در قدیم ترب وحشی را نمی شناخته اند و تلها در قرون وسطی است که سنت هیلدگراد که خانم کشیشی علف شناس بود آن را در کتاب خود تشریح کرد و «خواص لینت آور و ادرارآور و همچنین خاصیت میکروب کشی آن را در امراض کلیوی و  سمومیت معلوم ساخت.» ماتیول ترب وحشی را برای درمان کرم روده ها، یرقان و بند آمدن ادرار و بیماریهای دستگاه تنفس، اگزما و درد گوش و درد چشم تجویز می کرد.

طرق و موارد مصرف ترب وحشی

ریشه ترب وحشی دارای ماده ای است که از حیث خواص شبیه به اسانس خردل است و از طرف دیگر سرشار از ویتامین ث و املاح معدنی می باشد. اگر آن را نرم کنند و به شکل ضماد خردل روی سینه بگذارند برونشیت را درمان می کند. جوشانیده آن ادرارآور، محرک، مقوی، هضم کننده و مرهم سینه است پس شما تنها در مورد برونشیت آن را مصرف امی کنید بلکه جوشانده ترب وحشی که نوش داروی دردهاست را برای درمان اختلالات معده، نقرس، یرقان، بادآوردگی شکم، امراض پوستی و حتی رماتیسم مصرف خواهید کرد. ضماد ترب وحشی برای رفع سردرد و درد نیش حشرات مؤثر است.

نسخه های شفا آفرین ترب وحشی

۱- درمان برونشیت: پانزده تا سی گرم ریشه ترب وحشی را که تازه باشد با یک لیتر آب سرد در ظرفی بریزید و ظرف محتوی آن را روی آتش ملایمی بگذارید تا بجوش آید. وقتی جوش آباد بگذارید تا پنج دقیقه بجوشد. بعد آتش را را خاموش کنید و بیست دقیقه و بگذارید ! بماند. دم بکشد. بعد صاف کنید و هرروز بین دو غذای اصلی دو فنجان از آن را بنوشید.این جوشانده برای آسم و سینه پهلو برونش بسیار مؤثر است و ازین جهت باید ضماد آن را هم تهیه و روی سینه گذارد و یک ساعت آن را نگه داشت به این ترتیب برونشیت و سینه پهلو برونش خیلی زود بهبود مییابد.۲- درمان دردهای معده با ترب وحشی: اگر دمکرده ریشه ترب وحشی را که نسخه تهیه و مصرف آن را در بالا شرح دادیم به همان اندازه و همان شرط در مورد اختلالات معده، از کندی هضم، ترشی و نفخ معده مصرف کنید بهبود سریعی در خود احساس خواهید کرد. برای کسانی که از بستر بیماری برخاسته و دوران نقاهت را سپری میسازند. این جوشانده دارای خواص مقوی و نیرو ساز است.۳- درمان نقرس با ترب وحشی: جوشانده ریشه ترب را بشرحی که در مورد درمان برونشیت شرح دادیم به همان اندازه اگر کسی که دارای نقرس است مصرف کند. بحرانهای این بیماری را در خود نیافته و خواهد دید دردها آرام شده اند زیرا این جوشانده خاصیت تصفیه کننده خون را هم داراست و در این مورد برای درمان بحرانهای نقرسی معجزه می کند.۴- درمان یرقان با ریشه ترب وحشی: جوشانده ریشه تربه وحشی را که در مورد معالجه برونشیت شرح دادیم به همان اندازه و کیفیت برای درمان یرقان و بحرانهای کبدی مصرف می کنند.۵- برای درمان سردرد: کمپرس جوشانده ترب وحشی برای درمان امراض پوستی نیز مفید است همچنین اگر محل گزش حشرات را با جوشانده ترب وحشی ضماد کنند احساس درد را آرام خواهد کرد.۶- درمان رماتیسم با ترب وحشی: جوشانده ریشه ترب وحشی به مقدار سی گرم در یک لیتر آب که پنج دقیقه بجوشد و بیست دقیقه دم بکشد و هر روز دو فنجان از آن را بنوشند در تسکین دردهای رماتیسم مؤثر است.  

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد