دانستنی های پزشکی PMS…


دانستنی های پزشکی PMS…

دانستنی های پزشکی PMS...

سبب شناسی PMS

تاکنون فرضیه های بی شماری برای بروز PMS مطرح شده اند که هنوز بر روی فرضیه ها و علت اصلی PMS اتفاق نظر وجود ندارد. ولی با توجه به سیر بیماری و تجربه و مشاهده بیماران مسلم است که عدم تعادل میان هورمون های استروژن و پرژسترون و به خصوصی تغییرات هورمونی پرژسترون در نیمه دوم عادت ماهانه که خود موجب بر هم زدن تعادل نسبی هورمون استروژن می شود، در بروز PMS نقشی به سزایی دارند.

از دیگر فرضیه ها میتوان به اختلالات ترشح پروستاگلندین ها، تجمع مایعات به علت افزایش هورمون های زنانه، کمبود تغذیه ای ناشی از ویتامین های هر E ،D ، B و املاحی چون روی، مسی، منیزیم، افزایشی پرولاکتین خون و نسبت بین کربوهیدراتها و پروتئین و چربی موجود در رژیم غذایی، استرسی و عوامل آلرژی زا اشاره کرد. نظریه های دیگری نیز در این خصوصی مطرح شده اند که البته هیچ کدام ثابت نشده اند. شیوع PMS بسیار بالاست و متأسفانه بیش از هشتاد درصد از خانم ها دچار این عارضه هستند و این سندرم بین سنین ۱۳ تا ۴۵ سال دیده میشود و در برخی افراد که PMS نداشته اند با شروع بارداری و پس از زایمان به این سندرم مبتلا می شوند. در حدود ده درصد از خانمها به علایم و نشانه های شدید PMS دچار هستند همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، موجب تهدید روابط خانوادگی، شغلی و اجتماعی این افراد می شوند.

نشانه های بدنی PMS

جوش صورت، درد مفاصل، احتباس مایعات، نفخ شکم، سفت و دردناک شدن و یا اماسی پستان ها، کمردرد، افزایش وزن، تورم دست و پا، درد ماهیچه ها، سردرد، گرفتگی بینی، تغییر صدا و لحن از جمله نشانه هایی هستند که در عارضه PMS شایع اند. اما نشانه هایی که شیوع کمتری دارند ولی بسیار جلی هستند، عبارتند :

یبوست  اسهال،  اسم، گل مژہ، عود تبخال، پیش میرود و کبودی خود به خودی برخی از نقاط پوست. خوشبختانه هیچ کسی گرفتار همه ی این نشانه های بالینی نمیشود اما اگر ناراحت کننده و قابل تأملی است. قبل از پرداختن به برخی از مهمترین نشانه های PMS، ابتدا عارضه احتباسی مایعات را مورد بررسی قرار میدهیم. به نظر میرسد احتباس  مایعات، خود مسبب بروز برخی دیگر از نشانه های بدنی PMS است.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد