قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / دانه های پوستی شایع در کودکان را بهتر بشناسید!!
دانه های پوستی در کودکان
دانه های پوستی در کودکان

دانه های پوستی شایع در کودکان را بهتر بشناسید!!

دانه های پوستی شایع در کودکان را بهتر بشناسید!!

بثورات پوستی 

بثورات و دانه های پوستی علامتی از عفونت پوست و یا بیماری های عفونی دیگرهستند. علت دیگر بثورات و جوش های پوستی واکنش آلرژیکی (حساسیتی) پوست و یا عکس العمل بدن نسبت به مواد محرک شیمیایی و آسیبهای جسمی است. دانه ها و بثورات پوستی یکی از علایم بارز بیماریهای عفونی از قبیل آبله مرغان،سرخجه و سرخک هستند.

 اگر دانه ها و بثورات پوست به صورت موضعی باشد ممکن است نشانه ای از ابتلا و آلودگی پوست به عفونت قارچی کچلی و یا گال باشد.

گاهی اوقات ممکن است حساسیت کودک نسبت به نوعی دارو (خوراکی یا تزریقی) موجب بروز جوش و بثورات شود.

تماس پوست با بعضی از گیاهان از جمله گزنه نیز ممکن است عامل دیگری برای ایجاد بثورات پوستی باشد.

در شیرخواران ممکن است انواع مختلفی از بثورات، ناشی از واکنش به نوع شیر، گرما، عرق و حساسیت به پوشک (جوش پوشک) بارز شود.

نوعی اختلال در پوست به رنگ قرمز متمایل به ارغوانی با نام پورپورا شبیه به دانه ها و بثورات پوستی است و معمولاً علامتی از اختلالات خطرناک از جمله سرطان خون (لوسمی)، هپاتیت (التهاب و عفونت کبد)، مننژیت (عفونت پردههای مغز) و یا اختلال و خونریزی مویرگی و اختلال در مکانیزم انعقاد (لخته شدن) خون میباشد. پورپور را نواحی کوچک شبیه به تار عنکبوت در زیر پوست است که خارش ندارد و جزء دستهای بثورات و دانه های پوستی به شمار نمیرود.

اگر بخواهید پورپورا را از بثورات و جوش های پوستی تمایز و تشخیص دهیدمی توانید لیوان شیشه ای را بر روی پوست فشاردهید، اگر علامتها تغییری نکردند و همچنان قابل روئیت بودند، نشانه ی بروز پورپورا هستند. علاوه بر دلایل ذکر شده برای پورپورا حساسیت به بعضی از داروهای خاصنیز می تواند عاملی برای ایجاد آن باشد

عوارض بثورات پوستی 

 

بثورات و دانه های پوستی، اگر چه موجب خارش و ناراحتی می شوند، اما به تنهایی عارضه ای ندارند با این حالی هیچ گاه آنها را نادیده نگیرید زیرا ممکن است نشانه ای از بیماریهای عفونی و خطرناک و یا واکنش شدید و مخاطره آمیز بدن نسبت به نوعی داروباشند.

درمان بثورات پوستی

1) بررسی کنید که آیا دانه ها و بثورات در همه بدن وجود دارد و یا فقط به طور موضعی در ناحیه  خاصی ایجاد شده است. بثورات و دانه های پراکنده ممکن است نشانه ای از نوعی بیماری عفونی شایع از جمله آبله مرغان، سرخک و یا سرخجه باشد.

۲) درجه  حرارت بدن کودک را از نظر بروز تب بگیرید.

۳) توجه کنید و به خاطر داشته باشید که آیا فرزندتان برای اولین بار از دارویی مثل پنی سیلین یاماده غذایی از جمله میگو و توت فرنگی استفاده نکرده است.

۴) با توجه به علایم، توجه کنید که آیا کودک دچار آلودگی قارچی کچلی یا گال نشده است . کودک مبتلا به گال دچار خارش شدید به خصوصی در بینانگشتان می شود.

۵) لیوان شیشه ای را روی پوست کودک فشار دهید و ببینید که آیا دانه ها یا بثوراتهنوز قابل رؤیت هستند؟ واضح بودن و قابل رؤیت بودن در این حالت نشانه ی بروز پورپورا  هستند.

۶) اگر دانه ها و جوش های کودک خارش شدید دارد، میتوانید بر روی آن هالوسیون و یا پماد کالامین بمالید (بااجازہ پزشک).

برای تشخیص دلیل اصلی بروز بثورات و دانه ها در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که با مشاهده علایم و آزمایشی بالیوان شیشه ای  متوجه شدید که کودک دچار پورپورا است و تب نیز دارد بدون فوت وقت به پزشک مراجعه کنید، زیرا پورپورا به همراه تب میتواندنشانه ای ازبیماری عفونی خطرناکی مثلی مننژیت (عفونت پردههای مغز) باشد.

-پزشک برای تشخیص قطعی علت بروز دانه ها و بثورات، کودک را به طور دقیق معاینه می کند و برطبق نوع بیماری درمان های لازم را برای او تجویز می کند.

-اگر کودک دچار پورپورا (دانه های قرمز متمایل به ارغوانی یا قهوه ای) شده باشد پزشک به منظور تشخیص قطعی برای کودک آزمایش خون می نویسد.

 

– اگر دانه ها و بثورات خارش دار هستند یک مشت جوش شیرین را با آب داخل یک لگن یا وان مخلوط کنید و کودک را داخل آن بنشانید این کار خارش را تسکین میدهد.

– برای کاهش تحریک و خارش، پوست کودک را خنک نگه دارید.

– کودک را از خاراندن دانه و بثورات منع کنید. دست های او را مرتب بشویید و ناخن هایش را کوتاه و  تمیز نگه دارید در صورت خاراندن، پوستش د چار آسیب عفونت نشود

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *