قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / درباره آب مروارید چشم بیشتر بدانید…
آب مروارید
آب مروارید

درباره آب مروارید چشم بیشتر بدانید…

درباره آب مروارید چشم بیشتر بدانید…

آب مروارید در چشم چیست؟

عدسی داخل چشم یا عدسی بلورین در حالت طبیعی کاملا شفاف و بی رنگ است و نور به خوبی از ان عبور میکند. اما در عارضه آب مروارید این جسمبه تدریج کدر می شود و به رنگ ابرها آسمان در می آید، در نتیجه کم و بیش مانع از عبور نور میگردد. به این ترتیب غالباً بدون وجود درد و به طور پیش رونده قدرت بینایی از دست میرود. عارضه  آب مروارید در بین مردم در تمام نقاط دنیا به شدت شایع بوده و بیشتر در افراد مسن خودنمایی میکند. آمار نشان داده است که مردم بعضی از کشورها در سن ۶۵ تا ۷۵ سالگی تقریباً از بین هر پنج نفر یکی مبتلا به آب مروارید پیشرفته هستند به حدی که قدرت بینایی ان ها به وضوح کاهش یافته است. بروز این عارضه در سنین بالاتر از ۷۵ سال به میزان زیادتری افزایش نشان میدهد به طوری که در افراد سالمند تقریباً از هر دو نفر یکی دچار آب مروارید خیلی شدید می باشند. خوشبختانه قبل از اینکه عارضه  آب مروارید باعث نابینایی شود می توان به درمان پرداخت و آن را علاج کرد. در بیشتر موارد عارضه  آب مروارید بدون علت مشخصی ایجاد می شود با این وجود ممکن است وارد شدن جراحت در چشم، تماس طولانی مدت با بعضی داروها از قبیل کورتون ها یا تماس با اشعه  X از قبیل تابش این اشعه جهت چشم درمانی، ابتلا به بیماریها التهابی و عفونی چشم و یکی از عوارض بعضی از بیماری ها مانند بیماری قند نیز باعث بروز کاتاراکت یا بیماری آب مروارید شود. همچنین بیماری آب مروارید بیشتر در افرادی که دارای رنگ چشم تیره هستند، آن هایی که در معرض تابش مستقیم آفتاب به مدت طولانی قرار داشته اند، آن هایی که تغذیه بد داشته اند و افراد سیگاری شایع میباشد. اشخاصی که یک چشم آنها دچار آب مروارید گردیده به احتمال زیاد چشم دیگرشان نیز مبتلا خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است در یک زمان آب مروارید درهر دو چشم ایجاد شود، نوزادان ممکن است به طور مادرزادی از زمان تولد مبتلا به بیماری آب مروارید باشند، و همچنین کودکان نیز ممکن است در اثر جراحتها چشم یا به علت بعضی بیماری ها دچارآب مروارید شوند.

نشانه ها و تشخیص «آب مروارید»

چون تمام نوری که به چشم وارد می شود، از عدسی داخل چشم میگذرد، لذا هرگونه کدورت یا غبار گرفتگی یا کاهش شفافیت در عدسی که باعث ممانعت، انحراف، یا پخش غیرعادی نور در چشم شود اولین علامت از آب مروارید عدم تشخیص دقیق و تار بودن بینایی است. خیرگی، هاله دار شدن بینایی و به نسبت کمتری در افراد ممکن است دوبینی از اولین علائم آب مروارید باشد. همچنین یک فرد ممکن است رنگها را بیشتر زرد و جنبش و حرکات را کمتر  ببیند به علت اینکه توانایی در تشخیص روشنی و تیرگی حروف در یک صفحه دشوار میگرددلذا مطالعه می تواند بیشتر دچار اختلال و اشکال شود. مقدار تغییراتی که در اثر آب مروارید در بینایی به وجود می آید، بستگی به شدت نور وارد شده به چشم و موقعیت آب مروارید دارد. با نور درخشان که مردمک تنگ و مسیر عبور آن در چشم باریک میگردد، نمی تواند به راحتی از محل عدسی که در مرکز خود کدر شده عبور کند… در نور کم که مردمک گشاد میشود تابش نور شدید، مثل نور چراغ پخش شده و  به خصوص باعث ناراحتی شدید و مزاحمت در موقع رانندگی در شب میگردد. همچنین افراد میتالا به آب مروارید که به منظور درمان بعضی بیماری ها چشم از قبیلی برخی انواع آب مروارید سیاه ، برای منقبض  و تنگ کردن مردمک چشمشان از قطره های داروییاستفاده می کنند، ممکن است به نسبت بیشتری احساس مشکل در بینایی کنند. اما در نور معمولی، آب مروارید هسته ای  در افرادی که به علت پیرچشمی دوربین بوده اند، ممکن است در ابتدا باعث اصلاح بینایی شده و نیاز آنها برای استفاده از عینک رفع شود. این نوع آب مروارید مانند یک لنز قوی تر عمل می کند به طوری که تجدید تمرکز نور بینایی را در مورد اشیاء نزدیک به چشم بهبود می بخشد. افراد مسن که معمولاً برای دیدن اشیاء نزدیک بدون عینک دچار مشکل بوده اند، ممکن است متوجه شوند که مجددا می توانند بی عینک به راحتی مطالعه کنند. این پدیده را به دست آوردن بینایی ثانوی توصیف میکنند. متأسفانه آب مروارید هسته ای سرانجام مانع عبور نور در چشم میشود و بینایی را معیوب و خراب خواهد کرد. اگر کدری در ناحیه ی پشت عدسی ایجاد شده باشد در این صورت بینایی نسبت به وجود کدری در سایر قسمتها عدسی بیشتر دچار مشکل میگردد.

درمان آب مروارید

تا زمانی که بینایی به طور مشخص دچار اختلال و خرابی نشده است باید وضعیت دیدن در شخص با استفاده از عینک طبی و یا لنزها تماسی اصلاح شود. این افراد در مقابل نور شدید آفتاب لازم است عینک ضد آفتاب به چشم بزنند و برای کاهش خیره شدن چشم و رفع سایه دار شدن بینایی در شب باید چراغ ها راطوری قرار دهند که تابش نور و روشنایی از بالا شانه ها باشد. گاهی اوقات که مرکز عدسی دچار کدورت شده است ممکن است برای کمک به بینایی از داروهایی که مردمک چشم را گشاد نگه می دارد استفاده کنند. اما تنها راه علاج و درمان برای بیماری آب مروارید عمل جراحی است

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *